خبر فوری
This content is not available in your region

تحریم کنندگان قطر: پاسخ دوحه به درخواستها منفی بود، تحریم ادامه می یابد

نظرها
تحریم کنندگان قطر: پاسخ دوحه به درخواستها منفی بود، تحریم ادامه می یابد
اندازه متن Aa Aa

وزرای خارجه کشورهای عربی تحریم کننده قطر با صدور بیانیه ای ضمن ابراز «ناامیدی» از پاسخ «منفی» دوحه به درخواست های مطرح شده از سوی این کشورها، از ادامه تحریم ها علیه قطر خبر دادند.

وزرای امور خارجه چهار کشور عربستان، بحرین، امارات و مصر روز چهارشنبه ۱۴ تیرماه و پس از اتمام مهلتی که به قطر داده بودند، در قاهره گردهم آمدند.

در بیانیه چهار کشور، به جزئیات پاسخ به قطر اشاره‌ای نشده ولی عادل جبیر وزیر خارجه عربستان در جمع خبرنگاران گفته است که گام های بیشتر علیه قطر در زمانی مناسب‌تر و با توجه به قوانین بین المللی برداشته خواهد شد.

وزیر خارجه عربستان همچنین بار دیگر بر مواضع قبلی این کشور نسبت به ایران پای فشرد و در حالی که اظهار امیدواری کرد که ترکیه در موضع بی طرف باقی بماند گفت «ایران دارای مقام اول در حمایت از تروریسم است و همکاری قطر با آن تنها نتیجه ای منفی برای خود قطر خواهد داشت.»

بستن شبکه الجزیره، تعطیل کردن پایگاه نظامی ترکیه در قطر، توقف حمایت از اخوان‌المسلمین و کاهش روابط با ایران، از جمله شروط سیزده گانه ای است که چهار کشور عربی لغو تحریم ها علیه قطر را وابسته به اجرای آنها کرده‌اند.

یش از این چهار کشور تحریم کننده اعلام کرده بودند در صورت پاسخ منفی قطر به خواسته هایشان، راه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با قطر جدا خواهد شد. وزیر خارجه بحرین پس از نشست قاهره گفت که تصمیم گیری برای تعلیق عضویت قطر در شورای همکاری تنها از اختیارات خود شورا است.

کویت در ارتیاط با بحران موجود بین قطر و چهار کشور عربی منطقه نقش میانجی دارد و وزیر خارجه قطر روز چهارشنبه تحریم چهار کشور را دشمنی آشکار با قطر دانست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.