خبر فوری

دیوان لاهه به آفریقای‌جنوبی:‌عدم‌ بازداشت عمر‌البشیر نقض تعهد بود

 نظرها
دیوان لاهه به آفریقای‌جنوبی:‌عدم‌ بازداشت عمر‌البشیر نقض تعهد بود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

بنا به اعلام دیوان بین المللی کیفری دولت آفریقای جنوبی با عدم بازداشت عمر البشیر، رئیس جمهوری سودان در سال ۲۰۱۵ تعهدات خود را نقض کرده است.

قضات این دیوان، مستقر در لاهه، بر این باورند که آفریقای جنوبی می بایست براساس دادخواست ارائه شده به این کشور اقدام به بازداشت عمر بشیر می کرد. رئیس جمهوری سودان به اتهام نسل کشی از سوی دیوان بین المللی کیفری تحت پیگرد قرار دارد.

دیوان بین المللی کیفری هر چند از نقض تعهدات آفریقای جنوبی سخن گفته است اما در عین حال از ارجاع پرونده این کشور به شورای امنیت سازمان ملل به دلیل عدم همکاری با دیوان لاهه خودداری کرد. شورای امنیت در سال ۲۰۰۵ میلادی خواستار رسیدگی دیوان بین المللی کیفری به وضعیت منطقه دارفور در غرب سودان شد.

دیوان لاهه دو بار در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ برای عمر بشیر به اتهام ارتکاب نسل کشی، جنایت علیه بشریت و جنایت جنگی در دارفور قرار بازداشت بین المللی صادر کرد.

سازمان ملل متحد تخمین می زند که در جنگ منطقه دارفور سودان که از سال ۲۰۰۳ آغاز شده، ۳۳۰ هزار نفر کشته شده اند.

مقامات آفریقای جنوبی به عمر بشیر در ماه ژوئن سال ۲۰۱۵ اجازه دادند که پس از شرکت در اجلاس سران اتحادیه آفریقا در ژوهانسبورگ به سودان بازگردد.


وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.