خبر فوری
This content is not available in your region

کانادا به زندانی گوانتانامو هشت میلیون دلار غرامت پرداخت

نظرها
کانادا به زندانی گوانتانامو هشت میلیون دلار غرامت پرداخت
اندازه متن Aa Aa

دولت کانادا به عمر خضر، زندانی پیشین بازداشتگاه گوانتانامو بیش از هشت میلیون دلار غرامت پرداخت.

عمر خضر، تبعه کانادا، در سال ۲۰۰۲ میلادی و در حالی که تنها ۱۵ سال داشت در جریان نبرد مسلحانه با سربازان آمریکایی در افغانستان دستگیر شد. او در مجموع ۱۳ سال زندانی بود که از این مدت ۱۰ سال را در بازداشتگاه گوانتانامو سپری کرد.

به گزارش رسانه های کانادا پرداخت غرامت به عمر خضر و عذرخواهی از وی توسط دولت لیبرال کانادا به دلیل «بدرفتاری» با او در دوران بازداشت صورت گرفت.

عمر خضر پس از بازداشت در افغانستان و انتقال به گوانتانامو به کم سن و سال ترین زندانی این بازداشتگاه تبدیل شده بود. او در سال ۲۰۱۰ و هشت سال پس از بازداشت به اتهام پرتاب نارنجک به سوی نیروهای آمریکایی که منجر به مرگ یک گروهبان ارتش ایالات متحده شده بود، به هشت سال زندان محکوم شد.

همزمان با این محکومیت، دیوان عالی کانادا دولت این کشور را ناقض حقوق عمر خضر به دلیل آگاه کردن آمریکا از اظهارات وی نزد مقامات کانادایی معرفی کرد. عمر خضر در سال ۲۰۱۲ از گوانتانامو به یک زندان امنیتی کانادا منتقل شد.

وکلای عمر خضر در کانادا ضمن اشاره به زیر سن مسئولیت کیفری بودن عمر خضر در زمان ارتکاب جرم خواستار دریافت ۲۰ میلیون دلار غرامت از سوی دولت کانادا شده بودند.


وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.