خبر فوری

بارنیه: برکسیت اخاذی و باج خواهی نیست تنها مثل همه جدایی ها گران است

 نظرها
بارنیه: برکسیت اخاذی و باج خواهی نیست تنها مثل همه جدایی ها گران است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سخنان بوریس جانسون، وزیر خارجه بریتانیا، درباره اینکه اتحادیه اروپا در مذاکرات برکسیت اقدام به اخاذی و باج گیری از بریتانیا می کنند مقامات اتحادیه اروپا را خشمگین کرده است. میشل بارنیه، مسئول مذاکرات برکسیت و مذاکره کننده عالی در این باره می گوید: « برکسیت باج خواهی نیست، بلیط خروج هم نیست، کسی هم نمی خواهد دیگری را تنبیه کند، در مقابل نمی توان براحتی هم از کنار آن گذاشت، این جدایی مثل تمام جدایی ها گران است گران.»

عدم توافق بر سر حقوق شهروندان اروپایی مقیم بریتانیا مورد اصلی اعتراضات نمایندگان پارلمان اروپا و کمیسرهای اتحادیه است.

گی ورهوفشتات، نماینده پارلمان اروپا و یکسوی مذاکرات برکسیت در این باره گفت: «به نظرم سریع ترین و مطمئن ترین راه برای شهروندان برای همه آنها، چه شهروندان بریتانیا، چه کشورهای عضو اتحادیه اروپا، شناخت حقوق متقابل شهروندی است. حقوقی که می توان آنرا انجام داد و تنها یک شرط دارد، برسمیت شناختن این موضوع که باید حل و فصل مالی انجام بپذیرد. نمی گویم که ما نیاز داریم فورا به توافق در مورد ارقام، که معمول است برای مذاکرات سیاسی، برسیم اما حداقل باید در اصول توافق کنیم. »

پیشتر گی ورهوفشتات با یادداشت سرمقاله ای در روزنامه گاردین هشدار داده بود که پارلمان اروپا می تواند مذاکرت برکسیت را تعلیق کند. او نوشت که پیشنهادات دولت محافظه کار بریتانیا بنوعی شهروندان اروپایی مقیم بریتانیا را شهروند درجه دوم تصور می کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.