خبر فوری

«روزانه در مکزیک هفت زن کشته می شوند»

 نظرها
«روزانه در مکزیک هفت زن کشته می شوند»
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اعضای سازمان های مدنی و سیاسی مکزیک در اعتراض به کشتار جنسیتی و خشونت علیه زنان روز سه شنبه ۱۱ ژوئیه در برابر دفتر دادستان کل این کشور در مکزیکوسیتی، پایتخت، تجمع کردند.

تظاهرکنندگان نوشته هایی را در دست داشتند و شعارهایی را سر می دادند با این مضمون: «عدالت» و «یکی دیگر قربانی نشود».

فعالان در نامه ای که به رائول سروانتس، دادستان کل مکزیک، نوشته اند می گویند علیرغم خواست آنها از دولت برای پایان دادن به کشتار جنسیتی و خشونت علیه زنان، از شمار قربانیان نه تنها کاسته نشده بلکه بر آن افزوده شده و حتی شیوه های اعمال خشونت نیز خشن‌تر از پیش شده است.

بنا به ادعای گروهی بنام (National Citizen Femicide Observatory) گروهی که جرائم علیه زنان را رصد می کند، روزانه در مکزیک هفت زن کشته می شوند.

تحقیقات این گروه نشان می دهد که مسئولان و نهادهای دولتی تنها از یک سوم این قتل ها تحقیق بعمل می آورند و تنها دو درصد از مجرمان محکوم به زندان می شوند.

فعالان مسئولان دولت مکزیک و همچنین رسانه های این کشور را متهم می کنند که موضوع کشتار جنسیتی را جدی نمی گیرند و اغلب از حوادث قتل مرتبط با آن با عنوان «جنایت از جنس شهوت» نام می برند.

کارشناسان حقوق بشر می گویند اگرچه مکزیک از سال ۲۰۰۷ میلادی با وضع قوانین و ایجاد نهادهایی در پی محافظت از زنان و جلوگیری از اعمال تبعیض و خشونت علیه آنان بوده است اما این قوانین و نهادها بطور موثر اعمال و استفاده و بکار گرفته نمی شوند.

فعالان و منتقدان همزمان به عدم تامین کافی بودجه پلیس مکزیک و نیز فساد و نالایقی های گسترده اشاره و آن را از دلایل عدم موفقیت و کارآیی دولت در مواجه با معضل کشتارجنسیتی و خشونت علیه زنان عنوان می کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.