خبر فوری

عربستان چهار شهروند شیعه را اعدام کرد

 نظرها
عربستان چهار شهروند شیعه را اعدام کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تلویزیون عربستان سعودی روز سه شنبه به نقل از وزارت کشور از اعدام چهار مرد به اتهام تروریسم در منطقه شیعه نشین قطیف در استان شرقی خبر داد.

در بیانیه این وزارتخانه آمده است که این چهار نفر با پیوستن به گروهی شبه نظامی به یک ایستگاه پلیس حمله مسلحانه کرده بودند.

اگرچه در گزارش وزارت کشور عربستان به شیعه و یا سنی بودن این افراد اشاره نشده است، رسانه های اجتماعی و خبرگزاریهای عربی با ذکر نام این چهار نفر آنها را از شیعیان منطقه قطیف معرفی کردند.


این افراد همراه با بیست تن دیگر در زندانی در استان شرقی عربستان در انتظار اجرای حکم اعدام بوده اند. در فهرست جرایم هیچ یک از این چهار نفر اتهام قتل وجود نداشته و حکم آنها بدلیل مشارکت در اعتراضات و اقدام مسلحانه علیه پادشاهی عربستان صادر شده بود.

روستای عوامیه که از ماه می امسال محل درگیری میان شیعیان و نیروهای امنیت عربستان بوده نیز از توابع منطقه قطیف در استان شرقی است.

ماه گذشته فعالان حقوق بشری نگرانی خود را از اعدام ۱۴ شیعه در عربستان با اتهام های مرتبط با شرکت در اعتراضات سالهای ۲۰۱۱ و ۲۰۱۲ ابراز کرده بودند.

در بیانیه مشترک دیده بان حقوق بشر و عفو بین الملل، افزایش حکم اعدام بر علیه اقلیت شیعه در عربستان «هشدار دهنده است و نشان می دهد که مقامات این کشور می خواهند با استفاده از مجازات اعدام، مقابله به مثل کرده و مخالفان را تحت عنوان مبارزه با تروریسم سرکوب کنند.»


عربستان سعودی یکی از کشورها با بالاترین میزان اعدام است. تنها در سال۲۰۱۶، پادشاهی عربستان ۴۷ زندانی را با اتهامات مرتبط با تروریسم اعدام کردند. از جمله این افراد می توان از شیخ نمر باقر النمر، روحانی شیعه نام برد که در ژانویه ۲۰۱۶ در ملا عام اعدام شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.