خبر فوری
This content is not available in your region

توافق شش کشور بالکان بر سر ایجاد منطقه مشترک تجاری

نظرها
توافق شش کشور بالکان بر سر ایجاد منطقه مشترک تجاری
اندازه متن Aa Aa

رهبران شش کشور حوزه بالکان روز چهارشنبه ۱۲ ژوئیه بر سر ایجاد یک منطقه مشترک تجاری توافق کردند.

ایدۀ و پیشنهاد ایجاد چنین منطقۀ تجاری را اتحادیه اروپا ارائه کرده است که در حقیقت ادامه و دنبالۀ توافقنامه تجارت آزاد اروپای مرکزی (CEFTA، سفتا) است.

با تشکیل این منطقه مشترک تجاری، شش کشور آلبانی، بوسنی و هرزگوین، کوزوو، مقدونیه، مونته‌نگرو و صربستان یک گام دیگر به عضویت در اتحادیه اروپا نزدیکتر خواهند شد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر لزوم انجام اصلاحات در شش کشور منطقۀ بالکان گفت که «هر شش کشور می خواهند تا هرچه بیشتر در اتحادیه اروپا ادغام شوند. مردم این منطقه نیز در کشورهای خود آشکارا از چشم انداز اتحادیه حمایت می کنند و اتحادیه اروپا هم به نوبه خود درها را به روی آنها باز نگاه داشته و تضمین می کند که در اتحادیه ما برای همه این کشورها آینده ای وجود دارد.»

سفتا یا توافقنامه تجارت آزاد اروپای مرکزی، توافقنامه ای تجاری بین کشورهای خارج از اتحادیه اروپا و اکثر اعضای آن کشورهای اروپای شرقی بودند که با پیوستن به اتحادیه اروپا سفتا را ترک کردند. تصمیم شش کشور بالکان به ایجاد منطقه مشترک تجاری، بازآفرینی توافقنامه سفتا برای ادغام هرچه بیشتر در اتحادیه اروپاست.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.