خبر فوری
This content is not available in your region

برگزاری مراسم سالگرد بازداشت وسیع و تبعید یهودی ها در جنگ جهانی در پاریس

نظرها
برگزاری مراسم سالگرد بازداشت وسیع و تبعید یهودی ها در جنگ جهانی در پاریس
اندازه متن Aa Aa

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسراییل به همراه امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه روز یکشنبه مراسم مربوط هفتاد و پنجمین سالگرد بازداشت وسیع و تبعید یهودی ها در سال ۱۹۴۲ را در پاریس برگزار کردند. این برای اولین بار بود که نتانیاهو با رییس جمهوری جدید فرانسه در پایتخت این کشور ملاقات کرد.

این واقعه که به «یورش ول دیو»، (Vél’ d’Hiv) مشهور شده یکی از بزرگترین بازداشتهای یهودیان در جنگ جهانی دوم محسوب می شود. نیروهای آلمان نازی با همکاری پلیس و ژندارمری فرانسه ویشی بیش از ۱۳ هزار یهودی از جمله بیش از ۴ هزار کودک را در پاریس و حومه آن دستگیر و به اردوگاههای کار اجباری و اردوگاههای مرگ منتقل کردند.

ژاک شیراک، رییس جمهوری سابق فرانسه در سال ۱۹۹۵ میلادی رسما مسئولیت و نقش فرانسه در این بازداشتها را پذیرفت.

پس از این مراسم روئسای دولت دو کشور در کاخ الیزه درباره مناقشات فلسطین و اسرائیل و بحران سوریه با یکدیگر گفتگو خواهند کرد. براساس گزارشها بحث و تبادل نظر درباره موضع حکومت ایران نسبت به اسراییل نیز پیش بینی شده است.


فرانسه صاحب بزرگترین اقلیت یهودی در اروپا است.


وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.