خبر فوری
This content is not available in your region

سال خونین افغانستان؛ افزایش بی‌سابقه تلفات غیرنظامیان

نظرها
سال خونین افغانستان؛ افزایش بی‌سابقه تلفات غیرنظامیان
اندازه متن Aa Aa

تلفات غیرنظامیان در نیمه نخست سال ۲۰۱۷ میلادی و در جریان درگیری‌های نظامی در افغانستان بطور بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است.

به گزارش سازمان ملل متحد در شش ماهه نخست سال جاری میلادی در جریان درگیری‌های نظامی در داخل افغانستان بویژه در کابل، پایتخت ۱۶۶۲ غیرنظامی کشته و ۳۵۸۱ نفر نیز زخمی شده‌اند.

بر این اساس حدود ۴۰ درصد این تلفات ناشی از حملات و انفجار مین‌ها و بمب‌های کنار جاده‌ای بوده‌اند. این گزارش می افزاید که عامل ۶۷ درصد از این تلفات شورشیان مخالف دولت هستند.

به گزارش دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما)۲۰ درصد تلفات غیرنظامیان مربوط به کابل هستند و بیشترشان در پی انفجار یک بمب در ماه مه جانشان را از دست دادند. انفجار بمب جاسازی شده در یک تانکر آب که مرگبارترین این حملات گزارش شده جان دست کم ۱۵۰ غیرنظامی را گرفت و ۵۰۰ زخمی دیگر برجای گذاشت.

درگیری‌های نظامی در افغانستان از ژانویه سال ۲۰۰۹ تاکنون از میان غیرنظامیان ۲۶ هزار و پانصد کشته و ۴۹ هزار زخمی برجای گذاشته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.