وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

رجب طیب اردوغان با ملک سلمان در جده دیدار کرد

 نظرها
رجب طیب اردوغان با ملک سلمان در جده دیدار کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سفر دو روزه رجب طیب اردوغان به کشورهای عربستان سعودی، کویت و قطر روز یکشنبه با ورود او به شهر بندری جده آغاز شد.

او در این روز بطور جداگانه با ملک سلمان بن عبدالعزیز و شاهزاده محمد بن سلمان دیدار کرد؛ هنوز جزئیاتی از این دیدارها منتشر نشده است. در هفته‌های اخیر و همزمان با گسترش تلاش‌های دیپلماتیک برای حل بحران قطر، دولتمردان زیادی به کشورهای عربی سفر کرده اند، با این حال جزئیات زیادی درباره این مذاکرات منتشر نمی‌شود.

آقای اردوغان که با هدف میانجیگری در بحران قطر این سفر دو روزه را آغاز کرده است، قبل از ترک ترکیه در فرودگاه استانبول «دشمنان» را متهم کرد که به دنبال «ایجاد تنش میان برادران» هستند.

او همچنین با تحسین رفتار قطر در دوران این بحران، اعلام کرد که در تلاش است از طریق گفتگو راه حلی را بیابد. قطر نزدیکترین متحد ترکیه از سال ۲۰۱۱ میلادی تا کنون است.

با آغاز این بحران، ترکیه با ارسال مواد غذایی و همچنین افزودن بر شمار نیروهای نظامی خود در پایگاهش در قطر، به حمایت از دوحه پرداخت.


تحلیلگران می گویند با توجه به موضوع گیری‌های روشن آقای اردوغان در جریان این بحران، شانس کمی وجود دارد که تلاش‌های دیپلماتیک او تاثیری در کاهش تنش کنونی داشته باشد و به نظر می رسد هدف اصلی او از این سفر، بیشتر نگرانی‌هایش درباره اطمینان از ادامه روابط اقتصادی ترکیه با عربستان سعودی و امارات متحده عربی باشد؛ آنهم در زمانی که فعالیت بازارهای مالی خلیج فارس و سرمایه گذاران از اهمیت بالایی برخوردار است.

مقصد بعدی رجب طیب اردوغان کشور کویت خواهد بود که در حال حاضر نقش میانجی اصلی را در بحران قطر بازی می کند. آقای اردوغان قرار است با صباح احمد جابر صباح، امیر کویت دیدار کند.