خبر فوری
This content is not available in your region

درگیری مجدد در مسجد‌الاقصی ده‌ها زخمی برجای گذاشت

نظرها
درگیری مجدد در مسجد‌الاقصی ده‌ها زخمی برجای گذاشت
اندازه متن Aa Aa

پس از برداشته شدن موانع امنیتی مورد اعتراض مسلمانان در مسجد الاقصی، روز پنجشنبه هزاران مسلمان برای عبادت وارد محوطه مسجد الاقصی شدند.

پس از ورود جمعیت مسلمانان به محوطه مسجد برای برگزاری نماز عصر، درگیری میان نیروهای پلیس اسرائیل و نمازگزاران آغاز شد. در پی استفاده نیروهای اسرائیلی از بمب صوتی و گاز اشک آور ده‌ها زخمی برجای گذاشت.

رسانه‌ها آمار متفاوتی از شمار مجروحان گزارش کرده اند. هلال احمر فلسطین در آخرین گزارش خود اعلام کرد دست کم ۴۱ نفر در درگیری های باب حطه و باب السباط زخمی شده اند. بسیاری از زخمی‌ها به‌صورت سرپایی درمان شدند.

به گزارش المیادین پس از برگزاری نماز عصر در داخل مسجد، تعدادی از نمازگزاران پرچم فلسطین را بالای مسجد الاقصی نصب کردند.

این درگیری پس از عبور از آخرین گیت مجاز برای عبور مسلمانان و در نزدیکی باب حطه (جایگاه مقدس توبه برای یهودیان) میان نیروهای اسرائیلی و نمازگزاران صورت گرفت.

به گزارش خبرگزاری فرانسه درگیری در محوطه حرم شریف با ورود ماموران اسرائیلی به میان نمازگزاران فلسطینی و پرتاب بطری‌های آب به سوی آنان از سوی نمازگزاران آغاز شد. سربازان اسرائیلی در برابر این اعتراضات از گاز اشک آور و نارنجک دودزا استفاده کردند.   

در دو هفته گذشته، قراردادن گیت‌های فلزیاب باعث تنش میان مسلمانان و نیروهای امنیتی اسرائیلی در بیت المقدس شده بود. مسلمانان که به وجود دوربین های مداربسته و گیت های فلز یاب اعتراض داشتند دراین مدت در خیابان های اطراف مسجد الاقصی مراسم نماز جماعت برگزار می کردند.

قرار دادن گیت های امنیتی پس از آن بود که در چهاردهم ژوئیه دو سرباز اسرائیلی توسط یک مرد عرب که اسلحه خود را در دیوار مسجد پنهان کرده بود کشته شدند.

پس از عقب نشینی دولت اسرائیل و حذف تجهیزات امنیتی و در حالیکه مسلمانان بیت المقدس به جشن و شادمانی پرداختند، بسیاری از سیاستمداران اسرائیلی مخالف نتانیاهو وی را به ضعف متهم کردند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.