خبر فوری

آمریکا خواهان بازرسی از تاسیسات نظامی ایران است

 نظرها
آمریکا خواهان بازرسی از تاسیسات نظامی ایران است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از مقامات ایالات متحده گزارش داد که دولت دونالد ترامپ برای محک زدن توافق هسته ای با ایران قصد دارد تا از سایت‌های نظامی «مشکوک» این کشور بازرسی کند.

بازرسی از تاسیسات اتمی یکی از مفاد در توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ و مسئول آن آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای است. ایران همواره مخالفت کامل خود با بازرسی از تاسیسات نظامی این کشور را اعلام کرده است.

بر اساس این گزارش دولت آمریکا همچنین در تلاش است تا آنچه را که آقای ترامپ «اشکالات جدی» برجام می نامد برطرف یا از این توافق خارج کند.

به گفته مقام‌های آمریکایی، طرح آقای ترامپ شامل رایزنی با کشورهای اروپایی جهت جلوگیری از «بازگشت ایران به توسعه هسته ای ظرف ده سال» نیز خواهد بود.

ایالات متحده برای بازرسی تاسیسات نظامی ایران باید نظر مثبت آژانس بین المللی انرژی هسته ای و سایر طرف‌های مذاکرات هسته‌ای را جلب کند. در صورت موافقت تمام بازیگران برجام نیز به احتمال قریب به یقین چنین درخواستی از سوی ایران رد خواهد شد.

دولت آمریکا دوره های ۹۰ روزه را برای تایید پایبندی ایران به توافق هسته ای برجام معین کرده است. بنابراین موضوع این بازرسی ها می تواند در تصمیم دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده برای اعلام پایبندی یا عدم پایبندی به توافق برجام در سه ماه آینده موثر باشد.

بر اساس این گزارش رد درخواست بازرسی از سوی ایران بهانه ای محکم برای آقای ترامپ است تا ایران به نقض توافق متهم کند.

با وجود اینکه آژانس بین المللی انرژی هسته ای در گزارش‌های دوره‌ای خود پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید کرده است. با این حال، رئیس جمهوری ایالات متحده پیشتر گفته بود اگر می‌توانستم ۱۸۰ روز پیش عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام می‌کردم.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.