خبر فوری

موشک بالستیک کره شمالی در آبهای منطقه ویژه تجاری ژاپن فرود آمد

 نظرها
موشک بالستیک کره شمالی در آبهای منطقه ویژه تجاری ژاپن فرود آمد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سخنگوی دولت ژاپن بامداد روز شنبه به وقت محلی اعلام کرد که یک موشک کره شمالی پس از ۴۵ دقیقه پرواز در آبهای مناطق ویژه تجاری ژاپن فرود آمده اما گزارشی مبنی بر ایجاد آسیب وجود ندارد.

یوشید سوگا با تاکید بر غیر قابل قوبل بودن این حرکت از سوی کره شمالی و نقض آشکار قطعنامه های سازمان ملل افزود: «ژاپن به قدرتمندترین شکل ممکن اعتراض خواهد کرد.»

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن نیز خواستار تشکیل جلسه شورای امنیت ملی کابینه این کشور شد.

آنتیونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنرانی خود این آزمایش موشک بالستیک «با احتمال برد بین قاره ای» توسط کره شمالی را محکوم کرد.

ساعاتی پیش از اعلام رسمی ژاپن، سخنگوی پنتاگون از پرتاب یک موشک بالستیک توسط کره شمالی خبر داده بود. کاپیتان جف دیویس در این باره گفته بود: «ما می توانیم شناسایی پرتاب یک موشک بالستیک از کره شمالی را تایید کنیم اما در حال ارزیابی وضعیت هستیم و اطلاعات بیشتر را بزودی اعلام خواهیم کرد.»

کره جنوبی نیز ضمن تایید این خبر اعلام کرد که این پرتاب آزمایشی ساعت ۲۳:۴۱ جمعه به وقت محلی از استان شمالی جانگانگ کره شمالی صورت گرفته است.

طبق اعلام دفتر مون جی این، رئیس جمهوری کره جنوبی، در پی این اتفاق جلسه اضطراری هیات دولت با موضوع امنیت ملی در ساعت یک بامداد روز شنبه برگزار شد.

یک مقام وزارت دفاع روسیه گفته است که داده های مسکو نشانگر آن است که موشک آزمایش شده در شامگاه جمعه تنها یک موشک با برد متوسط بوده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.