وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

دومین مرحله توافق حزب‌الله و فتح‌الشام برای خروج پیکارجویان از عرسال آغاز شد

 نظرها
دومین مرحله توافق حزب‌الله و فتح‌الشام برای خروج پیکارجویان از عرسال آغاز شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در دومین مرحله از توافقی که روز یکشنبه سی ام ژوئیه بین حزب الله لبنان و جبهه فتح الشام وابسته به شبکه القاعده در سوریه (النصره سابق) به دست آمد، چند هزار جنگجوی سوری به استان ادلب سوریه منتقل می‌شوند.

ده‌ها اتوبوس روز سه شنبه جنگجویان جبهه فتح‌الشام را همراه با خانواده‌هایشان به سوریه منتقل کردند.

توافق میان این دو گروه پس از شش روز نبرد گسترده و پیشروی نیروهای حزب‌الله در منطقه کوهستانی عرسال در مرز سوریه و لبنان به انجام رسید. حزب‌الله موافقت کرد در صورت آزادی اسرای این گروه و تحویل اجساد اعضای کشته شده خود، به جنگجویان فتح‌الشام اجازه خروج از مرزهای شرقی لبنان و انتقال به استان ادلب سوریه را بدهد.


به گفته منابع اطلاعاتی لبنان در پی این تبادل، اردوگاه « وادی حمید»، محل اسکان اسرای جبهه فتح الشام تخلیه خواهد شد.

اعضای جبهه النصره از سال ۲۰۱۳ و پس از ورود ارتش سوریه و حزب‌الله لبنان به شهر کلیدی القصیر سوریه، پایگاه‌های خود در مرز سوریه و لبنان را به منطقه عرسال منتقل کردند.

دولت سوریه در ماه‌های گذشته پس از توافق با شماری از گروه‌های شورشی (تحت عنوان پیمان‌های آشتی ملی) در حمص و حومه حلب، آن‌ها را همراه با خانواده‌هایشان به استان ادلب منتقل کرد. شورشیان مشمول این توافق‌ها، اجازه بردن سلاح سبک با خود را دارند.