خبر فوری

آغاز دولت دوم حسن روحانی و تلاش برای نجات برجام

 نظرها
آغاز دولت دوم حسن روحانی و تلاش برای نجات برجام
اندازه متن Aa Aa

دو سال پس از تواقق هسته ای ایران و گروه ۱+۵، تهران برای نخستین بار آمریکا را مستقیما به نقض برجام متهم کرد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران و عضو ارشد تیم مذاکرات هسته‌ای دولت حسن روحانی چهارشنبه ۱۱ مرداد/ دوم اوت در واکنش به امضای تحریم‌های جدید کنگره آمریکا از سوی دونالد ترامپ، هدف اصلی اعمال مجازات‌ها و محدودیت‌ها علیه ایران را از بین بردن برجام خواند و گفت که کشورش نسبت به این حرکت واکنش بسیار هوشمندانه‌ای خواهد داشت.

ایران در دو سال گذشته در اجرای تعهدات توافق هسته ای شمار سانتریفوژها و ذخایر آب سنگین خود را کاهش داده و قلب رآکتور اراک را با بتن پر کرده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا پایبندی ایران به الزامات برجام را بارها تائید کرده اند.

از زمان اجرای برجام در ژانویه سال ۲۰۱۵ بسیاری از مقام‌های عالیرتبه ایران و در راس آن‌ها علی خامنه ای، رهبر این کشور نسبت به ناچیز بودن دستاوردهای توافق هسته ای انتقاد کرده بودند.

حسن روحانی در حالی دور دوم ریاست جمهوری خود را آغاز می کند که برجام، بزرگترین دستاورد دولت اول وی هیچگاه به این اندازه در معرض خطر نبوده است. آقای روحانی در زمان کارزار انتخاباتی اخیر گفته بود: «آمادگی دارم در چهار سال بعد غیر از تحریم‌های هسته‌ای، بقیه تحریم‌ها را هم بردارم و عزت و منفعت ایران را برگردانم.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.