خبر فوری

جشنواره موسیقی قبله آذربایجان میزبان موسیقی دانان از سراسر دنیا

جشنواره موسیقی قبله آذربایجان میزبان موسیقی دانان از سراسر دنیا
اندازه متن Aa Aa

شهر قبله واقع در شمال کشور آذربایجان میزبان برگزاری جشنواره بین المللی موسیقی به نام همین شهر است.

موسیقی دانان و نوازندگان از سراسر دنیا در این جشنواره شرکت کرده اند. آهنگ سازان کشور میزبان نیز در آن جایگاه ویژه ای دارند.

کتی فورمانسکی از گروه «فمیوزا» می گوید: «پیش از آغاز کار با فمیوزا هیچگاه با یک آهنگساز آذربایجانی کار نکرده بودم. کارهای آنها واقعا منحصر به فرد است.»

مرکز فعالیت ارکستر فمیوزا که همه اعضای آن زن هستند، در لندن واقع شده است. نسرین رشیدووا رهبری این گروه را برعهده دارد. این نوازنده ویولن می گوید: «در آخرین سال دوره لیسانس ایده تشکیل یک ارکستر زنان به ذهن من خطور کرد. تحقیقات من نشان داد که از دهه پنجاه میلادی چنین ارکستری در بریتانیا وجود ندارد. نواختن در یک ارکستر متشکل از زنان مزیت های خاص خود را دارد. اما همچنین معایبی هم دارد. دیدن این ارکستر زیبا مهمترین مزیت آنرا تشکیل می دهد.»

یازده ملیت مختلف در گروه فمیوزا فعالیت دارند. یکی از کارهای این گروه که در سطح بین المللی مطرح شده «تری ولانتاینز» نام دارد. پل لویز، آهنگساز مشهور بریتانیایی این قطعه را تنظیم کرده است.

سال آینده دهمین دوره جشنواره موسیقی قبله برگزار خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.