خبر فوری
اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در کنیا

بدون شرح

اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در کنیا

پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری کنیا که خبر از پیروزی دوبارۀ اوهورو کنیاتا، رئیس جمهوری کنونی می داد، مخالفان آقای کنیاتا در محله فقیرنشین «ماتاهه» (Mathaie) در نایروبی روز چهارشنبه دست به اعتراض زدند. آنها لاستیک‌ها را سوزانده و شعارهایی با مضمون «اوهورو باید برود» سردادند.

رایلا اودینگا، رقیب اصلی آقای کنیاتا نیز روز چهارشنبه در یک نشست خبری اعلام کرد که هکرها در طول شب به داخل سیستم‌های کامپیوتری کمیسیون انتخابات نفوذ کرده و باعث تقلب در نتیجه انتخابات شده اند. او از حامیان خود خواست تا آرامش خود را حفظ کنند با این وجود تاکید کرد که مردم را کنترل نمی کند.

یکی از معترضان می گوید: «به عنوان یکی از طرفداران اودینگا معتقدم که ما باید در این کشور دو رئیس جمهور داشته باشیم. زیرا نمی توانیم برای مدت ۱۰ سال تحت حکومت یک دولت غیرقانونی زندگی کنیم. اوهورو باید این را بداند؛ چه این را دوست داشته باشد و چه نه، ما دو رئیس جمهور خواهیم داشت.»

کمیسیون انتخابات اعلام کرده است موضوع هک شدن سیستم‌های کامپیوتری را بررسی خواهد کرد.
سخنان آقای اودینگا، نگرانی‌ها درباره آینده کنیا را افزایش داد. پیش از این در سال ۲۰۰۷ میلادی نیز اعتراضات به نتایج انتخابات ریاست جمهوری کنیا بیش از هزار کشته بر جای گذاشت.

مطالب بیشتر از بدون شرح

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.