خبر فوری

حکم ۱۸ سال زندان به اتهام توهین به پادشاهی تایلند

 نظرها
حکم ۱۸ سال زندان به اتهام توهین به پادشاهی تایلند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یک شهروند ۶۱ ساله تایلندی روز چهارشنبه به اتهام توهین به خاندان پادشاهی این کشور به ۱۸ سال زندان محکوم شد.

این مرد که نام کوچک او «تارا» است در سال ۲۰۱۵ میلادی به دلیل انتشار شش ویدئو در فضای اینترنت دستگیر شد؛ به گفته دادگاه بانکوک این ویدئوها محتویاتی توهین آمیز داشته است.

دادگاه نظامی تایلند جرم تارا را تخلفان اینترنتی و توهین به خاندان سلطنتی اعلام کرده است. بر اساس قوانین تایلند، توهین یا تهدید پادشاه، ملکه و وارث تاج و تخت این کشور جرم محسوب می شود و حداکثر ۱۵ سال مجازات خواهد داشت.

یائووالاک آنوفان، رئیس وکلا در مرکز حقوق بشر تایلند و وکیل تارا می گوید: «او که از سال ۲۰۱۵ میلادی تا کنون بازداشت بوده اتهامات را پذیرفته است. دادگاه او را به ۲۰ سال زندان محکوم کرده بود و درنهایت ۲ سال از دوران محکومیت کم کرد.»

تارا نمی تواند تقاضای تجدید نظر کند زیرا در زمان دستگیری، در این کشور حکومت نظامی برقرار بوده است.

گروههای مدافع حقوق بشر، مقامات تایلند را به ارعاب و تهدید منتقدان از طریق سانسور و تشکیل پرونده‌های قضایی علیه آنها متهم کرده اند. نظامیان در تایلند هرگونه انتقاد را، به نام حفظ امنیت ملی رد می کنند.

از سال ۲۰۱۴ میلادی که دولت نظامی تایلند با کودتا قدرت را در این کشور در دست گرفت تا کنون بیش از صد نفر با نام توهین به خاندان پادشاهی و یا انتقاد از حکومت نظامیان بازداشت شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.