خبر فوری

کلمبیا؛ شورشیان فارک به طور کامل خلع سلاح شدند

 نظرها
کلمبیا؛ شورشیان فارک به طور کامل خلع سلاح شدند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

گروه نیروهای مسلح انقلابی کلمبیا موسوم به فارک روز سه‌شنبه آخرین سلاح‌های خود را تحویل داد. به این ترتیب بیش از نیم قرن مخاصمه مسلحانه میان این گروه مارکسیست-لنینیست و دولت کلمبیا پایان یافت.

خوزه مانوئل سانتوس، رئیس جمهوری کلمبیا که در مراسم تحویل آخرین سلاح‌های فارک شرکت کرده بود گفت: «امروز مخاصمه واقعا تمام شد…دشمنی آخرین نفس خود را کشید و اکنون دوران جدید در تاریخ ملت ما آغاز شده است.»

ایوان مارکز، یکی از رهبران فارک و مذاکره کننده این گروه با دولت کلمبیا نیز با بیان اینکه روند خلع سلاح توسط ناظران سازمان ملل متحد تایید شده گفت که این اقدام، نخستین قدم فارک برای ورود به عرصه سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کلمبیاست. بر اساس قرارداد صلح، فارک می تواند با تشکیل یک حزب به فعالیت سیاسی بپردازد.

از هشت ماه گذشته، یعنی زمان امضای قرارداد صلح میان دو طرف تا کنون نزدیک به ۷ هزار زن، مرد و کودک عضو فارک با نظارت سازمان ملل متحد سلاح خود را تحویل داده‌اند. قرار است این افراد در ۲۶ مرکز در سراسر کلمبیا تحت آموزش قرار بگیرند و پس از طی این دوره مانند سایر شهروندان این کشور وارد جامعه شوند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.