خبر فوری

نماینده آمریکا در شورای امنیت: نباید ایران با توافق هسته‌ای جهان را به گروگان بگیرد

 نظرها
نماینده آمریکا در شورای امنیت: نباید ایران با توافق هسته‌ای جهان را به گروگان بگیرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه ۲۴ مرداد (۱۵ اوت) در جلسه شورای امنیت گفت که ایران باید «بخاطر پرتاب موشک‌ها، حمایت از تروریسم، عدم رعایت حقوق بشر و عدم رعایت قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد» مسئول شناخته شود. وی همچنین افزود که «نباید به ایران اجازه داد تا توافق هسته‌ای را وسیله‌ای برای گروگانگیری جهان سازد.»

خانم هیلی که ظاهراً به اظهارات اخیر رئیس جمهوری ایران پاسخ می داد همچنین گفت که تحریم‌های جدید واشنگتن علیه تهران مرتبط با توافق هسته‌ای نبوده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنرانی آغازین معرفی وزرای کابینه خود در مجلس شورای سلامی، با واضح خواندن تعهد ایران به توافق برجام، تحریم‌های جدید ایالات متحده آمریکا را منافی روح برجام خواند.

نیکی هیلی هفته آینده به مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) در شهر وین، پاییخت اتریش سفر می‌کند تا با ناظران این سازمان در خصوص فعالیت های هسته‌ای و نیز چگونگی و بررسی تعهدات ایران در قبال توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ میلادی گفتگو کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری که پس از باراک اوباما به کاخ سفید راه یافت از همان دوران رقابت‌های انتخاباتی خود می خواهد تا در بهترین صورت برجام، توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با تهران را پاره و در بدترین صورت در آن تغییراتی اعمال کند.

در مقابل کشورهای مطرح اتحادیه اروپا اگرچه آزمایش‌های موشکی ایران را مورد انتقاد قرار داده‌اند اما در عین حال با رویکرد ضدبرجام دونالد ترامپ هم همراه نیستند، و خواهان پایبندی طرفین از جمله آمریکا به این توافق هسته‌ای هستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.