وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

حمله با خودرو به رهگذران، روش اصلی داعش برای ارعاب در اروپا

 نظرها
حمله با خودرو به رهگذران، روش اصلی داعش برای ارعاب در اروپا
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در اولین ساعات پس از حمله ون در شهر بارسلون اسپانیا، گروه داعش مسولیت حملات را برعهده گرفت و به نظر می رسد در یک سال اخیر، حمله با خودرو به رهگذران به اصلی ترین روش ترور از سوی اعضای گروه داعش در اروپا تبدیل شده است.

آغاز این حملات در شهر نیس فرانسه در روز ملی این کشور بود. محمد بوهلال یک تونسی فرانسوی با یک کامیون به سوی جمعیت حمله ور شد و جان ۸۶ نفر را گرفت. راننده کامیون توسط نیروهای پلیس از پای درآمد.

در ماه دسامبر گذشته در روزهای پایانی سال، نوزدهم دسامبر،‌ یکی دیگر از اعضای گروه داعش با یک کامیون اسکانیا وارد بازار کریسمس برلین پایتخت آلمان شد و جان ۱۲ نفر را گرفت. راننده اسکانیا مدتی بعد در ایتالیا توسط نیروهای پلیس از پای درآمد.

در ماه ژوئن گذشته سه مهاجم ابتدا با یک ون روی پل لاندنبریج در مرکز لندن، به عابران حمله کرد و راننده و همراهش از خودرو پیاده شدند و به مشتریان رستورانهای اطراف حمله کردند. در جریان این حملات ۷ نفر کشته و ۴۸ نفر مجروح شدند.

شبه نظامیان اغلب اروپایی گروه داعش هر اندازه در سوریه و عراق قلمروهای تحت کنترل خود را از دست می دهند سعی دارند عملیات تروریستی در مناطق مختلف اروپا بویژه شهرهای بزرگ و پایتختهای اروپایی اجرا کنند. حمله با خودرو به رهگذران به نظر یکی از کارآمدترین روشهای ترور گروه داعش است. روشی ساده اما فجیع که تاکنون به اهدافش رسیده است.