خبر فوری
This content is not available in your region

آیا آزمایش‌های موشکی ایران ناقض برجام است؟

نظرها
آیا آزمایش‌های موشکی ایران ناقض برجام است؟
اندازه متن Aa Aa

ایالات متحده آمریکا ماه گذشته میلادی به دلیل برنامه موشکی تحریم های اقتصادی جدیدی را بر ضد ایران وضع کرد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا نیز روز دهم اوت (۱۹ مرداد) گفته بود باور ندارد که ایران به «روح توافق هسته ای» پایبند بوده است و اقدامات ایران را در تناقض با روح توافق برجام ارزیابی می کند.

اما آیا اقدامات ایران و به طور خاص برنامه موشکی این کشور نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) محسوب می شود؟

بنا به توافق برجام، ایران در ازای برداشته شدن تحریم ها علیه این کشور فعالیت‌های مربوط به برنامه هسته ای خود را محدود می کند. به این ترتیب توافق برجام به موضوع برنامه موشکی ایران نمی پردازد اما قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل که توافق برجام را به تائید رساند از ایران می خواهد از فعالیت موشکی و تولید تجهیزاتی که می تواند سلاح هسته ای حمل کند، بپرهیزد.

این قطعنامه در عمل امکان طرح این ادعا را که ایران با ازمایشهای موشکی خود «روح برجام» را نقض کرده است، فراهم می کند. اما اتهام عدم پایبندی به «روح برجام» تنها توسط آمریکا مطرح نمی شود. ایران نیز به نوبه خود آمریکا را ناقض «روح برجام» می داند.

در حالی که آمریکا تاکنون هر ۹۰ روز پایبندی ایران به برجام را تائید کرده اما تهران مدعی است که واشنگتن در راه دسترسی ایران به نظام بانکی و مالی جهان کارشکنی کرده است.

توافق برجام اکنون بیش از پیش با تهدیدات لفظی اخیر واشنگتن و تهران شکننده و لرزان به نظر می رسد. حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران هفته گذشته تهدید کرد که در صورت افزایش تحریم‌ها از سوی آمریکا کشورش می تواند تنها «ظرف چند ساعت» از برجام خارج شود.

برنامه موشکی ایران نقض آشکار مفاد توافق برجام محسوب نمی شود اما هم تهران و هم واشنگتن می توانند با توجه به اقدامات طرف مقابل ادعاهایی علیه دیگری در زمینه پایبندی به «روح برجام» مطرح کنند. هرچند آمریکا حداقل در مقطع فعلی از برنامه موشکی ایران به عنوان نقض آشکار و مسلم برجام نام نمی برد اما در هر صورت به نظر می رسد اختلاف دو کشور بر سر این برنامه می تواند تعیین کننده آینده برجام و دوام آن باشد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.