خبر فوری

عفو بین‌الملل: میانمار در مرز بنگلادش مین ضدنفر کاشته است

 نظرها
عفو بین‌الملل: میانمار در مرز بنگلادش مین ضدنفر کاشته است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

میانمار مین‌گذاری در مرز خود با بنگلادش را تکذیب می کند اما سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید به اسناد و شواهدی دست یافته است که نشان می دهد نظامیان میانماری در مرز با بنگلادش مین‌های ضد‌نفر کاشته‌اند.

به گزارش این سازمان مین‌گذاری نیروهای امنیتی میانمار حداقل به زخمی شدن سه غیرنظامی از جمله دو کودک منجر شده است و احتمالا دلیل جان باختن یک نفر دیگر بوده است.

پناهندگان روهینگیا و مرزبانان بنگلادش چند روز پیش گفته بودند که میانمار بخش‌هایی از مرز خود با بنگلادش را برای جلوگیری از خروج مسلمانانی که از خشونت‌ها در استان راخین می‌گریزند، مین‌گذاری کرده‌ است.

مقامات ارشد سازمان ملل متحد گفته‌اند خشونت علیه اقلیت مسلمان در میانمار ممکن است پاکسازی قومی و از مصادیق جنایت علیه بشریت باشد.

در آخرین موج از خشونت‌هایی که از اواخر ماه اوت امسال در استان راخین آغاز شد، دست کم ۴۰۰ نفر کشته شده‌اند. اقلیت روهینگیا شمار قربانیان را اما بیش‌تر از رقمی می دانند که رسانه‌ها گزارش می کنند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد می گوید در دو هفته اخیر حدود ۳۰۰ هزار نفر از اقلیت روهینگیا به بنگلادش گریخته‌اند.

تحقیقات سازمان های بین المللی در مورد ابعاد حقوقی ارتکاب خشونت و سرکوب گسترده اقلیت روهینگیا در میانمار ادامه دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.