وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر به ممنوعیت فروش هواپیما به ایران رای داد

 نظرها
مجلس نمایندگان آمریکا بار دیگر به ممنوعیت فروش هواپیما به ایران رای داد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ۱۳ سپتامبر بار دیگر به ممنوعیت فروش هواپیماهای تجاری (غیرنظامی) به ایران در قالب دو متمم لایحه بودجه دولتی این کشور رای داد.

به گزارش نشریه هیل پیتر روسکام، نماینده جمهوریخواه مجلس نمایندگان، دو متمم را برای جلوگیری از فروش هوائیماهای مسافربری به ایران به لایحه بودجه ۲۰۱۸ دولت ایالات متحده افزوده است. آقای روسکام، ایران را به استفاده از هواپیماهای مسافربری برای انتقال نیرو و تجهیزات برای ارتش سوریه متهم می‌کند. متمم‌های پیشنهادی، استفاده از منابع مالی برای مجاز کردن مبادلات مربوط به فروش هواپیما به ایران را ممنوع کرده و اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری را از صدور مجوز جهت فروش هواپیما منع می‌کند.

نمایندگان دموکرات با هشدار نسبت به اعمال چنین ممنوعیتی، آن را عاملی برای تضعیف برجام و تنبیه بی‌دلیل شرکت‌های آمریکایی توصیف کرده اند.

در سال گذشته هم متمم‌های مشابهی از سوی جمهوریخواهان به لایحه بودجه اضافه شد اما هیچگاه تبدیل به قانون و لازم‌الاجرا نشد.

مجلس نمایندگان سال گذشته ودرآخرین ماه‌های ریاست جمهوری که باراک اوباما رئیس جمهور بود طرحی را برای انسداد تامین منابع مالی فروش هواپیما به ایران تصویب کرد، اما آن طرح هرگز در مجلس سنا به رای گذاشته نشد. قانونی شدن متمم‌های جدید برای ممنوعیت فروش هواپیما هم قطعی نیست.

بیشتر بخوانید: مجلس نمایندگان آمریکا طرح ممنوعیت فروش هواپیماهای تجاری به ایران را تصویب کرد

ایران سال گذشته با ایرباس و بوئینگ قراردادهای چند صد میلیارد دلاری برای خرید هواپیماهای مسافربری امضا کرد. تحویل هواپیماهای ایرباس به ایران آغاز شده است.

بیشتر بخوانید: توافق سه میلیارد دلاری بویینگ با آسمان