خبر فوری

بحران سیاسی در پرو: پارلمان به هیات دولت رای اعتماد نداد

 نظرها
بحران سیاسی در پرو: پارلمان به هیات دولت رای اعتماد نداد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پارلمان پرو در نشست صبح جمعه خود به کابینه مورد نظر پدرو پابلو کوچینسکی، رییس جمهور این کشور رای عدم اعتماد داد. کنگره پرو که اکثریت آن را نمایندگان اپوزیسیون تشکیل می دهند با هدف اعمال فشار بر رییس جمهور این کشور و وادار کردن او به عقب نشینی از برنامه های خود و کنار گذاشتن فرناندو زاوالا، نخست وزیر و وزیر آموزش تصمیم گرفت به هیات دولت رای عدم اعتماد بدهد.

آقای کوچینسکی برای معرفی کابینه جدید خود ۷۲ ساعت زمان دارد و مجاز نیست فرناندو زاوالا را مجددا برای احراز پست نخست وزیری معرفی کند. اپوزیسیون پرو در آستانه سفر از پیش تعیین شده رییس جمهور برای حضور در مجمع عمومی سازمان ملل، دیدار با دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا و ملاقات با پاپ در واتیکان، با ۷۷ رای مثبت در مقابل تنها ۲۲ رای منفی موفق شد به کابینه مورد نظر پدرو پابلو کوچینسکی رای عدم اعتماد بدهد.

طبق قانون اساسی پرو اگر کنگره برای بار دوم کابینه مورد نظر رییس جمهور را تایید نکند، رییس جمهور می تواند خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.