وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

همه‌پرسی استقلال کاتالونیا؛ مادرید احتمال بازداشت مقامات این منطقه را مردود ندانست

 نظرها
همه‌پرسی استقلال کاتالونیا؛ مادرید احتمال بازداشت مقامات این منطقه را مردود ندانست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پلیس اسپانیا روز دوشنبه حدود ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار اعلامیه مربوط به برگزاری همه پرسی درباره استقلال کاتالونیا را در نزدیکی بارسلون کشف و ضبط کرد. پیش‌تر دادگاه قانون اساسی اسپانیا برگزاری این رفراندوم را مغایر با قانون اساسی این کشور اعلام کرده بود.

همزمان، دادستانی کل اسپانیا نیز بازداشت و حبس مقامات منطقه خودمختار کاتالونیا را که اقدام به برگزاری همه پرسی اقدام کنند مردود ندانست.

وزارت کشور اسپانیا ضمن تایید این خبر اعلام کرد این اعلامیه ها از یک شرکت پخش آگهی‌های تبلیغاتی ضبط شده اند.

در این اعلامیه ها مردم به شرکت در همه پرسی و رای دهی مثبت به استقلال کاتالونیا ترغیب شده اند.


منطقه خودمختار کاتالونیا در صدد برگزاری همه پرسی استقلال در اول ماه اکتبر سال جاری است. از ۹۴۸ شهردار این منطقه بیش از ۷۰۰ نفر اراده خود برای برگزاری این همه پرسی را به صراحت نشان داده و اقدامات دولت برای جلوگیری از برگزاری آنرا به چالش کشیده اند.

در منطقه کاتالونیا با جمعیتی معادل ۷.۵ میلیون نفر بر سر مسئله استقلال شکاف و دو دستگی وجود دارد. در جریان انتخابات منطقه ای سال ۲۰۱۵ دو حزب استقلال طلب ۴۷.۸ درصد آرا را بدست آورده بود. نمایندگان مخالف استقلال ۵۱.۷ درصد آرا را ازآن خود کرده بودند.