خبر فوری

ابراز نگرانی وزیر خارجه بریتانیا از آزمایش موشک خرمشهر

 نظرها
ابراز نگرانی وزیر خارجه بریتانیا از آزمایش موشک خرمشهر
اندازه متن Aa Aa

به گزارش رویترز، بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا از گزارش مربوط به پرتاب موشک بالستیک خرمشهر توسط ایران ابراز نگرانی شدید کرد.

وزیر خارجه بریتانیا روز شنبه ۲۳ سپتامبر (اول مهر) در یادداشت کوتاهی در توییتر خود نوشت: «گزارش‌های مربوط به آزمایش موشکی ایران که در تضاد با قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل است، باعث نگرانی شدید است. از ایران خواسته شود که اقدامات تحریک آمیز را متوقف کند.»

موشک خرمشهر که روز شنبه یعنی یک روز پس از رونمایی آن در رژه سالانه نیروهای مسح ایران پرتاب شد، دارای برد ۲۰۰۰ کیلومتر و قادر به حمل چند کلاهک تا ۱۸۰۰ کیلومتر است.


تلویزیون دولتی ایران وزن کلاهک هایی که این موشک قادر به حمل آن است را تا ۱۸۰۰ کیلوگرم و آن را موثرترین موشک ایران برای دفاع و تلافی اعلام کرد.

دونالد ترامپ روز سه شنبه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد آزمایش موشک های بالستیکی ایران را نقض قطعنامه شورای امنیت در ارتباط با توافق هسته ای برجام دانست و ایران را متهم به صدور خشونت به یمن، سوریه و دیگر بخش های خاورمیانه کرد.

امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نیز در حاشیه مجمع عمومی با توجه به برخی نگرانی‌های ابراز شده، پیشنهاداتی را برای اصلاح و تکمیل توافق برجام ارائه کرد که یکی از آن‌ها ناظر بر آزمایش‌های موشکی ایران و فعالیت های ایران در منطقه بود.

وزیر دفاع ایران روز شنبه گفت فشارهای خارجی تاثیری بر برنامه موشکی ایران نخواهد داشت و در مسیر توسعه ظرفیت دفاعی کشور از کسی اجازه نخواهیم گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.