خبر فوری
This content is not available in your region

تشکیل شورای مدنی برای اداره استان دیرالزور در سوریه

نظرها
تشکیل شورای مدنی برای اداره استان دیرالزور در سوریه
اندازه متن Aa Aa

گروه موسوم به «نیروهای دموکراتیک سوریه»، SDF، که در استان دیرالزور در شمال سوریه علیه داعش می جنگند، از تشکیل یک شورای غیر نظامی برای اداره منطقه نفت‌خیز شرق این استان خبر داده‌اند.

این نیروها که ائتلافی از شبه نظامیان کرد و عرب با محوریت کردها و مورد حمایت آمریکاست، در نبرد علیه داعش در استان دیرالزود در رقابتی تنگاتنگ با نیروهای روسیه و ارتش سوریه قرار دارند و طی عملیاتی در اوائل سپتامبر موفق به گرفتن مناطق شمالی استان و پیشروی تا شرق رودخانه فرات شدند.

به گزارش رویترز، نیروهای دموکراتیک سوریه روز شنبه موفق شدند کنترل یک میدان گازی را از دست داعش خارج سازند. این نیروها روز یکشنبه ۲۴ سپتامبر ۱۰۰ نفر از افراد قبایل منطقه را به منظور دیدار و مشورت و انتخاب یک شورای غیرنظامی برای اداره این منظقه دعوت کردند.

گردهمایی افراد قبایل پس از انتخاب یک شورا برای اداره استان، اولویت کار آن را ساماندهی بازگشت دهها هزار ساکنان آواره دیرالزور اعلام کرد و کمیته هایی را نیز برای تقسیم کار و قبول مسئولیت های اجرایی تعیین کرد.

این شورای غیر نظامی همچنین از ائتلاف تحت رهبری آمریکا خواست تا تسهیلات لازم برای کمک به آوارگان را فراهم کند.

تشکیل شوراهای محلی برای اداره مناطق پس گرفته شده از داعش در شمال سوریه که به تقویت نفوذ و قدرت گروه کردهای (ی.پ.گ) می انجامد، حساسیت های زیادی برمی انگیزد و رقابت بر سر اداره این مناطق را تشدید می کند.

روز ۱۶ سپتامبر نیروهای دموکراتیک سوریه با انتشار بیانیه‌ای خبر از حمله جت‌های جنگنده روسیه و ارتش سوریه به مواضع خود و مجروح شدن ۶ تن دادند، اما روسیه شرکت خود در این حمله را تکذیب کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.