خبر فوری
This content is not available in your region

افغانستان؛ دانشجویی که بسوی حکمتیار کفش پرتاب کرده بود آزاد شد

نظرها
افغانستان؛ دانشجویی که بسوی حکمتیار کفش پرتاب کرده بود آزاد شد
اندازه متن Aa Aa

عبدالواحد دادشانی، دانشجویی که روز جمعه گذشته در جریان نماز جمعه در هرات به سوی گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان لنگه کفش پرتاب کرده بود، از زندان آزاد شد.

در ویدئویی که بعد از آزادی از زندان از عبدالواحد دادشانی منتشر شده است، وی از «برخورد مناسب و انسانی نیروهای امنیت ملی» تشکر می کند اما می گوید که از سوی «محافظین و افراد وابسته به حکمتیار مورد لت و کوب قرار گرفتم و همچنین اکنون آثار آن به بدن من موجود است.»

عکس هایی که از وی در شبکه های اجتماعی منتشر شده است وی را با سری بانداژ شده نشان می دهد.

وی از احزاب و جریانات سیاسی افغانستان خواسته که حرکت او را سیاسی نکنند و افزوده است که از هیچ حزب و گروهی هدایت نشده است. وی گفته است که پرتاب کفش بسوی حکمتیار «کاملا عملکردی شخصی و اعتراضی در یک نظام دموکراتیک» بوده است.

او در این ویدئو گفته است که نمی خواهد بیشتر از این درباره این موضوع صحبت کند چرا که «مصونیت من و فامیلم در اولویت قرار دارد.»


برخی از فعالان افغانستانی در شبکه های اجتماعی با اشاره به این بخش از سخنان دادشانی گفته اند که او و خانواده اش احتمالا تهدید شده اند. برخی نیز گفته اند که این دانشجو در اقامتگاه والی هرات جایی که حکمتیار اقامت داشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته است که بر اساس ویدئوی منتشر شده از دادشانی وی ضرب و شتم از سوی نیروهای امنیتی را رد کرده است.

دادشانی جمعه ۲۲ سپتامبر بعد از ضرب و شتم نیروهای محافظ حکمتیار بازداشت شد و امروز سه شنبه در پنجمین روز بازداشت از زندان آزاد شد.

گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی افغانستان در ماه مه ۲۰۱۷ بعد از توافق با دولت مرکزی افغانستان و پس از سالها جنگیدن با دولت مرکزی، دوباره به سیاست رسمی در افغانستان بازگشت. بازگشت وی به کابل و دیدار با اشرف غنی رئیس جمهوری از دیدگاه برخی از افراد و گروهها به معنای قدرت گرفتن بیشتر پشتون های سنتی در افغانستان است. از سوی دیگر نقش او در نقض حقوق بشر در افغانستان از نظر برخی افراد و گروهها غیر قابل چشم پوشی است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.