خبر فوری
This content is not available in your region

شماری از مردم شاهدیه یزد مانع بازگشایی مدرسه مهاجران افغان شدند

نظرها
شماری از مردم شاهدیه یزد مانع بازگشایی مدرسه مهاجران افغان شدند
اندازه متن Aa Aa

جمعی از اهالی شاهدیه یزد با تجمع در برابر مدرسه جهاد این شهر خواستار تعطیلی آن شدند.

مدرسه جهاد پیش از این مانند مدارس دیگر پذیرای دانش‌آموزان ایرانی و مهاجران افغان بود، اما به علت فرسودگی بنا بود تخریب شود. سپس بنا بر تصمیم مسئولان آموزش و پرورش استان این مدرسه از دو سال پیش به دانش‌آموزان افغان‌تبار اختصاص یافته است.

بنابر اطلاعاتی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، عده‌ای از ساکنان شاهدیه با این تفکیک نیز راضی نشده و حضور دانش‌آموزان افغان را برنتافتند. آنها با تجمع در برابر مدرسه مانع از بازگشایی آن شدند اما در نهایت با حضور ماموران نیروی انتظامی متفرق شدند.


مسئولان آموزش و پرورش استان یزد از چند سال پیش به این سو طرح تفکیک مدارس ایرانیان و مهاجران افغان را ارائه داده و تاکنون آن را در ۶۰ درصد مدارس استان اجرا کرده‌اند. بر اساس این طرح، دانش‌آموزان افغان در مدارس غیر افغان پذیرفته نمی‌شوند.

استان یزد به دلیل دارا بودن کارخانه‌های آجرسازی از چند دهه پیش پذیرای کارگران مهاجر افغان بوده است. خانواده‌های افغان برای چند نسل در یزد و سایر شهرهای این استان ساکن و ماندگار شده‌اند، اما هر از گاهی اختلاف میان جوامع افغان و ایرانی سبب این همزیستی را خدشه‌دار می‌سازد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.