خبر فوری
This content is not available in your region

مخالفت آیت‌الله سیستانی با استقلال کردستان عراق

نظرها
مخالفت آیت‌الله سیستانی با استقلال کردستان عراق
اندازه متن Aa Aa

سید علی سیستانی مرجع تقلید سرشناس شیعیان در عراق، سکوت خود در قبال استقلال اقلیم کردستان را شکست. آیت الله سیستانی با مخالفت با این تصمیم و دعوت به پایبندی به قانون اساسی، جدایی اقلیم کردستان از عراق را موجب پیامدهای ناخواسته برای شهروندان کرد خواند.

احمد صافی، نماینده این مرجع شیعه در کربلا در نمازجمعه هفتم مهرماه (۲۹ سپتامبر)، نظر آیت الله سیستانی را در اینباره اعلام کرد.

این اولین بیانیه سیاسی آیت الله سیستانی از اوایل سال ۲۰۱۶، بیانگر اهمیت بحران میان دولت خودمختار اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق است. پیام سیاسی این مرجع مهم شیعیان از زمان سقوط صدام تا سال گذشته، هر هفته در نماز جمعه اعلام می شد اما دفتر این مرجع تقلید در فوریه سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که وی فرستادن پیام سیاسی در نماز جمعه را متوقف می کند.

این مرجع شیعه با اشاره به اینکه «تلاش بخش شمالی برای راه اندازی دولت مستقل، تلاشی برای تجزیه عراق است»، همه احزاب این کشور را به پیروی از قانون اساسی دعوت کرد.

وی همچنین هشداد داد که چنین اقدامات «یک جانبه ای» برای تقسیم عراق منجر به واکنش های داخلی و خارجی خواهد شد که مستقیما بر زندگی شهروندان کرد عراق تاثیر خواهد گذاشت و پیامدهای خطرناکی دارد.

در همین حال دولت مرکزی عراق از روز جمعه بیست و نهم سپتامبر (هفتم مهر ماه) تمام پروازهای بین المللی به اقلیم کردستان و از این منطقه را متوقف کرده است.

با وجود مخالفت های دولت مرکزی، همسایگان و کشورهای خارجی با برگزاری همه پرسی استقلال کردستان، بیش از ۹۲ درصد شرکت کنندگان در این رفراندوم در روز بیست و پنجم سپتامبر به استقلال کردستان عراق رای مثبت دادند.


وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.