خبر فوری
This content is not available in your region

آمریکا نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان را به رسمیت نمی‌شناسد

نظرها
آمریکا نتیجه همه‌پرسی استقلال کردستان را به رسمیت نمی‌شناسد
اندازه متن Aa Aa

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز جمعه اعلام کرد که کشورش نتیجه رفراندوم استقلال کردستان عراق را به رسمیت نمی‌شناسد.

ایالات متحده آمریکا از زمان اعلام تصمیم اقلیم کردستان به برپایی همه‌پرسی استقلال از اربیل خواسته بود تا ضمن به تعویق انداختن مراجعه به آرای عمومی، با دولت مرکزی عراق گفتگوهای سازنده برقرار کند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا برگزاری رفراندوم «یک جانبه» توصیف شده و آمده است: «رای و نتایج [همه‌پرسی] فاقد مشروعیت است و ما به حمایت خود از یک عراق واحد، فدرال، دموکراتیک و در حال پیشرفت ادامه می‌دهیم.»

آقای تیلرسون با دعوت همه طرف‌های داخلی و منطقه‌ای به پرهیز از تهدید، به‌یژه از کشورهای همسایه عراق خواسته است تا از توسل به اقدامات یک‌جانبه یا خشونت‌بار، دوری کنند.

همزمان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه شامگاه جمعه با دعوت از حیدر عبادی، نخست وزیر عراق برای سفر به پاریس به منظور رایزنی برای جلوگیری از افزایش خشونت‌ها، از بغداد و اقلیم کردستان خواست تا اولویت خود را بر اتحاد برای شکست دادن داعش، متمرکز کنند.


همه‌پرسی استقلال کردستان عراق با وجود مخالفت‌های گسترده منطقه‌ای و بین‌المللی روز یکشنبه برگزار شد. بیش از ۹۲ درصد افراد شرکت کننده در این رفراندوم به استقلال کردستان رای آری دادند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.