خبر فوری
This content is not available in your region

از نطق پادشاه اسپانیا تا اعلام قریب الوقوع استقلال کاتالونیا

نظرها
از نطق پادشاه اسپانیا تا اعلام قریب الوقوع استقلال کاتالونیا
اندازه متن Aa Aa

پادشاه اسپانیا در یک نطق نادر تلویزیونی در مورد بحران اخیر کاتالونیا خطاب به ملت اسپانیا سخنانی ایراد کرد. فیلیپه ششم که صبح سه شنبه در مورد تبعات همه پرسی اخیر با ماریانو راخوی، نخست وزیر این کشور بحث و رایزنی کرده بود در این نطق تلویزیونی به استقلال طلبان کاتالونیا تاخت و برگزاری همه پرسی را «خارج از قانون» و «غیر دمکراتیک» توصیف کرد. پادشاه اسپانیا در این نطق کوتاه رهبران منطقه کاتالونیا را به «بی وفایی» متهم کرد و اقدام آنها را «غیر مسئولانه» دانست.

او در بخش دیگری از سخنان خود بر لزوم حاکمیت قانون و احترام به قانون اساسی در این کشور از سوی همه تاکید کرد. پادشاه اسپانیا با بحرانی توصیف کردن اوضاع خواستار وحدت عمومی شد.

در هنگام پخش سخنان فیلیپه ششم هزاران نفر از مردم کاتالونیا با حضور در خیابانها و معابر اصلی بارسلون، به خشونت های پلیس در روز برگزاری همه پرسی اعتراض کردند.

در همین حال کارلوس پوجدمون، رئیس دولت منطقه‌ای کاتالونیا سه شنبه شب در گفتگو با شبکه تلویزیونی بی بی سی از اعلام استقلال این منطقه از اسپانیا در عرض چند روز آینده خبر داد. او که به فاصله اندکی بعد از نطق پادشاه صحبت می کرد ضمن رد هر گونه تماس بین دولت مادرید و دستگاه اجرایی کاتالونیا، مداخله احتمالی مادرید برای کنترل اوضاع را «اشتباهی» دانست که بسیاری از چیزها را تغییر می دهد.

بیشتر بخوانید:
همه‌پرسی استقلال کاتالونیا؛ تراکتورها به خیابان آمدند

چرا کار کاتالونیا به رفراندوم کشید و به کجا خواهد انجامید؟

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.