خبر فوری
This content is not available in your region

حضور زنان افغان در ورزشگاه ها پر رنگ تر می شود

نظرها
حضور زنان افغان در ورزشگاه ها پر رنگ تر می شود
اندازه متن Aa Aa

زنان افغانستان پس از سقوط طالبان طی شانزده سال گذشته اجازه داشتند با حضور در ورزشگاه ها به تماشای مسابقات ورزشی بپردازند.

شیبا رحیمی نام یکی از زنانی است که برای تماشای مسابقات فوتبال لیگ برتر افغانستان به ورزشگاه می رود. این دانشجوی ۲۱ ساله می گوید: «زنان در اینجا توسط کسی مورد اذیت و آزار قرار نمی گیرند. مکان مناسبی برای زنان است.»

او به تماشای بازی بین تیم های طوفان هریرود و سیمرغ البرز در ورزشگاه کابل نشسته است.


تصور امکان حضور زنان در ورزشگاه ها در زمان حکومت طالبان وجود نداشت. رژیم افراط گرای طالبان بین سالهای ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی قدرت را در افغانستان در دست داشت.

بیشتر بخوانید: «برخی رسانه‌ها به خشونت علیه زنان افغانستان دامن می زنند»

پس از سقوط طالبان در ابتدا شمار اندکی از زنان به ورزشگاه ها می رفتند اما امروز با نمایش زنان ورزشکار در تلویزیون تعداد بیشتری از آنها به ورزشگاه ها می روند.

تامین امنیت تجمعات بزرگ از جمله مسابقات ورزشی یکی ازدغدغه های اصلی مقامات افغانستان است. ماه گذشته یک مسابقه کریکت توسط یک بمبگذار انتحاری هدف قرار گرفت که در جریان آن سه نفر کشته شدند.

زنان افغان در حالی به ورزشگاه ها می روند که در ایران، همسایه غربی افغانستان زنان اجازه تماشای مسابقات فوتبال در ورزشگاه ها را ندارند. ماه گذشته با وجود حضور زنان سوری در ورزشگاه آزادی تهران در جریان دیدار تیم های فوتبال ایران و سوریه، زنان ایرانی بار دیگر از ورود به ورزشگاه بازماندند.

بیشتر بخوانید: زنان ایرانی از ورود به ورزشگاه آزادی بازماندند
بیشتر بخوانید: شایسته واعظ، خلبان افغان سفر خود به دور دنیا را کامل کرد

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.