خبر فوری
This content is not available in your region

بزرگداشت پنجاهمین سالمرگ چه‌گوارا بدون فیدل کاسترو

نظرها
بزرگداشت پنجاهمین سالمرگ چه‌گوارا بدون فیدل کاسترو
اندازه متن Aa Aa

کوبا به ارنستو چه‌گوارا، چهره انقلابی آمریکای لاتین، در پنجاهمین سالگرد مرگش ادای احترام می کند. امسال نخستین سالی است که کوبایی ها در فقدان رهبر فقید خود، مراسم سالمرگ چه‌گوارا را برگزار می کنند. فیدل کاسترو در ماه نوامبر ۲۰۱۶ درگذشت. در مراسم امسال رائول، برادر فیدل کاسترو و تنی چند از رهبران چپگرای آمریکای لاتین شرکت می کنند.

بیشتر بخوانید:
فیدل کاسترو؛ از انقلاب تا مرگ
یادداشت های فلسفی چه گوارا برای نخستین بار منتشر شد

ارنستو چه‌گوارا در سن ۳۹ سالگی و در تاریخ ۱۹ اکتبر ۱۹۶۷ به‌دست یک سرباز بولیویایی کشته شد. با اینحال، کوبا هشتم اکتبر، تاریخ دستگیری وی را برای یادبود چریک انقلابی در نظر گرفته است.

چه‌گوارا یک دانشجوی پزشکی آرژانتینی تبار بود. وی پس از سفر به نقاط مختلف آمریکای جنوبی به این باور می‌رسد که فقر مردم تنها از راه انقلاب ریشه‌کن می شود. آشنایی او با جنبش بیست و ششم ژوییه که توسط فیدل کاسترو رهبری می شد وی را به مبارزه مسلحانه با رژیم باتیستا، دیکتاتور کوبایی سوق می دهد. پس از پیروزی انقلاب کوبا در سال ۱۹۵۹، او چندی عهده‌دار مقام‌های سیاسی و اجرایی می شود. وی چند سال بعد برای اشاعه انقلاب به بولیوی می رود و در همانجا توسط ارتش این کشور دستگیر و تیرباران می شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.