وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

احتمال ۱۶ سال زندان برای سه اتهام جدید نازنین زاغری

 نظرها
احتمال ۱۶ سال زندان برای سه اتهام جدید نازنین زاغری
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مقامات قضایی ایران اتهام‌های جدیدی علیه نازنین زاغری مطرح کرده‌اند. این شهروند بریتانیایی ایرانی تبار که با بنیاد تامسون رویترز همکاری می کرد در سال ۱۳۹۵ هنگام خروج از ایران به همراه دختر دو ساله اش بازداشت شد. وی به اتهام «براندازی نرم» و اقدام علیه امنیت ملی به ۵ سال حبس محکوم شد و از آن زمان در زندان بسر می ‌برد.


اتهامات جدید می تواند ۱۶ سال دیگر به مجازات خانم زاغری اضافه کند.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری روز یکشنبه تایید کرد که سه اتهام جدید توسط سپاه پاسداران مطرح شده است. این اتهامات شامل عضویت در سازمان‌هایی که سعی در براندازی جمهوری اسلامی دارند، دریافت پول از موسسات برانداز و شرکت در تظاهرات علیه نظام در مقابل سفارت ایران در لندن می شود.


همسر خانم زاغری می گوید که این اتهامات که همکاری با «رویترز» و «بی بی سی» را نیز شامل می شود، برای آن مطرح شده تا «مانع از آزادی زود هنگام نازنین» شود.

مونیک ویا، مدیرعامل بنیاد تامسون رویترز نیز گفت که اتهامات مطرح شده درباره اقدام به براندازی با همکاری با رویترز «کاملا ساختگی» است. وی افزود: «بنیاد تامسون رویترز در ایران کار نمی‌کند و برنامه‌ای هم در ارتباط با ایران ندارد.»


خانم ویا گفت: «ما همچنان می گوییم که او صد در صد بی گناه است و این اتهامات مضحک باید خیلی زود از او رفع شود.»

خانم زاغری گفته است که اتهام شرکت او در راهپیمایی مقابل سفارت ایران در بریتانیا را طریق عکسی مطرح شده که در ایمیل شخصی وی وجود داشته که اکنون نیروهای امنیتی ایران به آن دسترسی دارند.

به گفته شوهر خانم زاغری وی در جلسه تفهیم اتهام روز یکشنبه تمامی اتهامات مطرح شده را رد کرده است.

قانون مدنی ایران تابعیت دو گانه را به رسمیت نمی شناسد و مانع دسترسی شهروندان دو ملیتی بازداشت شده به کنسولگری کشورهای خود می شود.

بوریس جانسون، وزیر امورخارجه بریتانیا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در ماه سپتامبر گفته بود که پیشرفت روابط ایران و بریتانیا تا حد زیادی به حل وفصل پرونده نازنین زاغری بستگی دارد.