خبر فوری

تصویری سه بعدی از زنی اشراف‌زاده مربوط به ۷ هزار سال پیش

 نظرها
تصویری سه بعدی از زنی اشراف‌زاده مربوط به ۷ هزار سال پیش
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پژوهشگران روز چهارشنبه ۱۱ اکتبر از یک تصویر سه بعدی رونمایی کردند که بازسازی دیجیتالی چهرۀ یک زن اشراف‌زاده متعلق به تمدن باستانی کارال در قارۀ آمریکا را نشان می دهد.

بقایای جسد مومیایی شدۀ این زن اشراف‌زاده، در سال ۲۰۱۶ میلادی در شمال لیما، پایتخت پرو کشف شد.
محل کشف این جسد، در دوران باستان یک روستای ماهیگیری به نام «Aspero» بوده که در ۲۲ کیلومتری شهر کارال قرار داشته است. تمدن ناشناخته کارال یکی از قدیمی ترنی تمدن‌ها در آمریکاست.

به گفتۀ باستان‌شناسان به نظر می‌رسد که این زن در هنگام مرگ، بین ۴۰ تا ۵۰ سال سن داشته و دارای جایگاه اجتماعی مهمی بوده است. در آرامگاه او همچنین آثاری از جمله مجسمۀ حیوانات و پرندگان و قطعاتی از جواهر یافت شده است. با کشف این جسد سوالات بسیاری دربارۀ جایگاه و نقش زنان در تمدن باستانی کارال مطرح شد.

سایت باستان‌شناسی کارال به ثبت یونسکو رسیده است و این باور وجود دارد که قدمت آن به ۵ هزار سال پیش از میلاد مسیح می رسد.

به گفته پژوهشگران، سخت‌ترین بخش بازسازی دیجیتالی چهرۀ این زن که ماهها طول کشیده، طراحی جمجمه او بوده است و برای این کار، آنها مجبور شده‌اند بطور دقیق به مطالعۀ تاریخ این تمدن بپردازند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.