خبر فوری

رقه به طور کامل آزاد شد

 نظرها
رقه به طور کامل آزاد شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سرانجام پس از ۴ ماه نبرد سنگین کنترل شهر رقه از اختیار داعش خارج شد. اتفاقی که مهمترین پیروزی علیه نیروهای داعش در سوریه بود.

نیروهای داعش در تیرماه ۱۳۹۳ این شهر را تصرف کردند و آنها پایتخت خود در سوریه خواندند. به گفته سازمان‌های حقوق بشری در طول این مدت ۳ هزار و ۲۵۰ نفر در رقه کشته شدند.

سال گذشته میلادی نیروهای دموکراتیک سوریه متشکل از عرب‌ها و یگان‌های مدافع خلق با پشتیبانی هوایی ارتش آمریکا در عملیات آزادسازی رقه، موسوم به «خروش فرات» را آغاز کردند. در این عملیات ۲۵ هزار نیروی کرد و ۵ هزار عرب شرکت داشتند.

نخستین گام «خروش فرات» محاصره رقه بود که با بمباران سنگین هواپیماهای آمریکایی پشتیبانی می‌شد. با اینکه سکونت بیش از صد هزار شهروند غیرنظامی پیشروی نیروهای ضد‌‌ داعش را با کندی مواجه کرد، اما سراجام در ماه مه سال جاری میلادی عملیات نهایی از شش جبهه آغاز شد. دو ماه بعد سخنگوی این نیروها اعلام کرد که «۲۵ درصد از مناطق مسکونی شهر» در اختیار آنها قرار گرفته است.

پیشروی نیروهای مخالف داعش به سرعت ادامه یافت تا سرانجام داعش تقریبا کار را یکسره دید و برای تخلیه نیروهای خود وارد مذاکره شد. در این مذاکرات نیروهای کرد و عرب با تخلیه اعضای سوری داعش از شهر موافقت کردند اما مانع خروج اعضای خارجی شدند.

بیشتر بخوانید:
جنگجویان داعش رقه را «ترک» کردند
کنترل بخش قدیمی شهر رقه در سوریه از اختیار داعش خارج شدوب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.