خبر فوری
This content is not available in your region

لاوروف: به هیچ وجه نمی توانیم به وضعیت قبل از برجام بازگردیم

نظرها
لاوروف: به هیچ وجه نمی توانیم به وضعیت قبل از برجام بازگردیم
اندازه متن Aa Aa

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز جمعه گفت که برهم زدن توافق هسته‌ای با ایران پیام خطرناکی را درباره ساز و کار امنیت بین‌المللی خواهد داد و این کار می تواند بر بحران جاری بر سر برنامه نظامی کره‌شمالی نیز تاثیر بگذارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، آقای لاوروف که در یک کنفرانس بین‌المللی در مسکو سخن می گفت، همچنین از قدرتهای جهانی خواست همگی از نقشه راه مشترک روسیه و چین برای حل بحران کره‌ شمالی حمایت کنند.

وزیر خارجه روسیه گفت که توافق هسته‌ای با ایران تنها در صورتی که روسیه و سایر امضاکنندگان با تغییرات پیشنهادی موافقت کنند، قابل تغییر است.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا هفته گذشته اعلام کرد کشورش از توافق مذکور خارج خواهد شد مگر آنکه قانونگذاران آمریکایی در قانون ناظر بر شرایط شرکت واشنگتن در این معاهده تجدید نظر کنند.

آقای لاوروف گفت: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که تنها سازمان دارای مجوز شورای امنیت سازمان ملل متحد برای بازرسی منظم از ایران است، تایید می کند که ایران به تعهدات خود بشدت متعهد بوده است. ما امیدواریم بتوانیم قابلیتهای استثنایی برجام را بطور کامل معرفی و از آنها استفاده کنیم. ما به هیچ وجه نمی توانیم به وضعیت قبل از برجام بازگردیم. همچنین نمی‌توانیم بازگشت به تحریمها را بپذیریم.»

وزیر خارجه روسیه افزود: «روشن است که شکست برجام بخاطر یکی از اعضای پنج بعلاوه یک، بخصوص یکی از فعالترین آنها و در واقع رهبر این گروه، پیام خطرناکی را درباره معماری امنیت بین‌المللی که شامل حل مساله هسته‌ای شبه جزیره کره است، به جهانیان می فرستد.»

سرگئی لاوروف تاکید کرد که بحران جاری در شبه جزیره کره فقط از راه دیپماتیک قابل حل است.

جان کری، وزیر خارجه وقت ایالات متحده آمریکا هنگام امضای برجام نیز سخنان مشابهی را ایراد کرده است.

بیشتر بخوانید:

جان کری: برهم زدن برجام رابطه با کره شمالی را بدتر میکند

حمایت رهبران اروپایی از برجام

گفتگوی اختصاصی یورونیوز با علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.