خبر فوری

سفر «غیرمنتظره» تیلرسون به افغانستان

 نظرها
سفر «غیرمنتظره» تیلرسون به افغانستان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روز دوشنبه اول آبانماه رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا طی یک سفر اعلام نشده به کابل، با مقامات این کشور در باره استراتژی جدید ایالات متحده برای پایان دادن به جنگ در افغانستان گفتگو کرد.

به گزارش رویترز، در این دیدار که در فرودگاه بگرام در خارج از کابل برگزار شده، اشرف غنی رئیس جمهور و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان و نیز ژنرال جان نیکولسون فرمانده نیروهای آمریکا در این کشور حضور داشته‌اند.

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با مقامات افغانستان گفته که همکاری با این کشور و متحدان آن در منطقه برای پایان دادن به جنگ، بخشی از استراتژی جدید ایالات متحده در جنوب آسیا است. او تاکید کرده که آمریکا متعهد به نابود کردن پناه‌گاه‌های تروریست‌هایی است که صلح در افغانستان را تهدید می‌کنند.

رکس تیلرسون در این باره تصریح کرد: «ما باید به طور شفاف مبارزه علیه طالبان و دیگران را ادامه دهیم تا آنها بفهمند که هرگز به پیروزی نظامی دست نخواهند یافت.»

بیشتر بخوانید:
آنچه باید درباره استراتژی جدید ترامپ در افغانستان دانست
استراتژی ترامپ برای افغانستان: ماندن نظامیان آمریکایی و هشدار به پاکستان

آقای تیلرسون همچنین گفته است در دیداری که روز سه‌شنبه از پاکستان خواهد داشت، درخواست آمریکا برای اقدامات مشخص اسلام آباد علیه نیروهای طالبان افغانستان و دیگر افراط‌گرایانی که پایگاه‌هایشان در پاکستان است را با مقامات این کشور در میان خواهد گذاشت.

وزیر خارجه آمریکا قرار است پس از دیدار با مقامات افغانستان و پاکستان به دهلی نو برود تا درباره گسترش همکاری‌های منطقه‌ای با مقامات هندوستان نیز گفتگو کند.

مقامات افغانستان از راهبرد جدید ایالات متحده مبنی بر افزایش نیروهای نظامی آمریکا برای تقویت مبارزه با طالبان و دیگر گروه‌های تندرو و نیز فشار بر پاکستان در جهت برچیدن پایگاه‌های این نیروها در بیرون مرزهای افغانستان استقبال کرده‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.