وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

یازده فعال حقوق بشر در ترکیه به اتهام حمایت از تروریسم محاکمه می‌شوند

 نظرها
یازده فعال حقوق بشر در ترکیه به اتهام حمایت از تروریسم محاکمه می‌شوند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادگاهی در استانبول ترکیه رسیدگی قضایی به اتهامات ۱۱ فعال حقوق بشر را آغاز کرد. یک مدیر سازمان عفو بین‌الملل و رئیس دفتر این سازمان در ترکیه نیز از جمله این متهمان هستند.

دولت ترکیه این افراد را به «تروریسم» متهم کرده است. تانر قلیچ، رئیس دفتر عفو بین الملل در ترکیه به «عضویت در سازمان تروریستی مسلح» متهم شده است. در صورت اثبات این اتهام آقای قلیچ احتمالا به ۱۵ سال زندان محکوم خواهد شد. یک شهروند آلمان و یک تبعه سوئد نیز از جمله متهمان هستند.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای ضمن رد اتهامات دولت ترکیه، این محاکمه را «پوچ و بی اساس» خواند. این بیانیه هدف از تشکیل دادگاه را «وحشت آفرینی» در میان فعالان حقوق بشر ترکیه خواند.

از زمان کودتای نافرجام ترکیه در سال ۲۰۱۵ صدها نفر از فعالان مدنی و حقوق بشری به اتهام ارتباط با جنبش فتح الله گولن، مهمترین چهره مخالف دولت آنکارا، دستگیر و محاکمه شده‌اند. هزاران کارمند دولت، قاضی، وکیل و نظامی نیز به اتهام مشابه از کار برکنار شده‌اند.