خبر فوری

رئیس جدایی‌طلب کاتالونیا نگران از مداخله مادرید: انتخابات زودهنگام برگزار نمی‌کنیم

 نظرها
رئیس جدایی‌طلب کاتالونیا نگران از مداخله مادرید: انتخابات زودهنگام برگزار نمی‌کنیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

کارلس پوجدمون رهبر منطقه کاتالونیا در آخرین واکنش به پیشنهاد دولت اسپانیا مبنی بر برگزاری انتخابات پیش از موعد در منطقه کاتالونیا اعلام کرد که بدلیل عدم اعتماد و عدم دریافت گارانتی لازم از سوی دولت مرکزی اسپانیا حاضر به برگزاری انتخابات زودهنگام نیست. وی اعلام کرد که نگران مداخله دولت اسپانیا در انتخاباتی است که قرار است پیش از موعد برگزار شود.

دولت اسپانیا اعلام کرده در صورت عدم برگزاری انتخابات پیش از موعد ماده تبصره ۱۵۵ دولت این کشور به اجرا در می آید. پوجدمون در پاسخ به این موضوع اعلام کرد که وظیفه پارلمان کاتالونیا است تا نسبت به عواقب احتمالی اجرای ماده تبصره ۱۵۵ تصمیم گیری کند. اگر دولت اسپانیا این قانون را به اجرا بگذارد دولت کاتالونیا و پارلمان این کشور کاملا به حالت تعلیق درخواهند آمد و اعضای دولت و پارلمان از کار خود برکنار خواهند شد.


همچنین کنترل امور مالی این ایالت نیز به دست دولت مرکزی اسپانیا خواهد افتاد. در همین راستا دولت مرکزی اسپانیا کنترل پلیس محلی ایالت کاتالونیا و همچنین تلویزیون رسمی این ایالت را نیز عهده دار خواهد شد.

دولت اسپانیا همچنین قادر خواهد بود مقامات جدیدی را در راستای تضمین بازگشت قانون به ایالت کاتالونیا منصوب نماید. اما یکی از مهمترین نکات مصوبه دولت اسپانیا در چارچوب اعمال ماده ۱۵۵ قانون اساسی این کشور، محدود نمودن اختیارات پارلمان محلی کاتالونیا است.

در این راستا این پارلمان قادر به انتصاب فرد جدیدی برای ریاست ایالت نخواهد بود و در قانون گذاری خود نیز نمی تواند قوانینی به تصویب برساند که با قوانین اصلی اسپانیا از جمله قانون اساسی مغایرت داشته باشند تا بدین ترتیب پارلمان محلی ایالت کاتالونیا نیز تبدیل به یک ابزار صرفاً نمایندگی و بدون قدرت کنترل دولت محلی شود.

تحلیلگران سیاسی در اسپانیا می گویند کارلس پوجدمون با این تصمیم به تنش‌ها می افزاید و اجازه می دهد تا هرچه سریعتر دولت اسپانیا ماده ۱۵۵ را به اجرا بگذارد. البته هنوز سخنان آقای پوجدمون واکنش دولت اسپانیا را در پی نداشته است. از سوی دیگر باید دید در ساعات آینده پارلمان منطقه کاتالونیا چه تصمیمی در این باره می گیرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.