خبر فوری

دادگاه پاکستان قرار بازداشت نواز شریف را صادر کرد

 نظرها
دادگاه پاکستان قرار بازداشت نواز شریف را صادر کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادگاه پاکستان روز پنجشنبه قرار بازداشت نواز شریف، نخست وزیر پیشین این کشور را صادر کرد.

این قرار پس از آن صادر شد که آقای شریف در دادگاه برای رسیدگی به اتهامات فساد مالی حضور پیدا نکرد. با این جود بنا بر اعلام رسانه‌های محلی پاکستان، او می تواند با پرداخت وثیقه اجرای قرار بازداشت را متوقف کند.

در پاکستان از «قرار بازداشت قابل تبدیل به وثیقه» معولا به عنوان ابزاری در مقابل متهمانی استفاده می شود که در جلسات دادگاه غیبت دارند اما قاضی می تواند بعدا آن را به «قرار بازداشت غیرقابل تبدیل به وثیقه» نیز تبدیل کند و بر این اساس می توان نواز شریف را پس از بازگشت به پاکستان بازداشت کرد.

بنا بر اعلام رسانه‌های پاکستانی، او به عنوان زائر به عربستان سعودی رفته است. نواز شریف پیش از این نیز چند هفته را در لندن سپری کرده بود، یعنی در شهری که همسرش به علت ابتلا به سرطان تحت معالجه است.

نواز شریف با سه اتهام جداگانۀ فساد مواجه است. این اتهامات از سوی اداره حسابرسی ملی پاکستان که یک نهاد مبارزه با فساد است و دادگاه خودش را دارد، مطرح شده است.

دو پسر نواز شریف و دخترش مریم نیز به عنوان وارثان آقای شریف از سوی دادگاه احضار شده‌اند.

نواز شریف ۶۷ ساله در ماه ژوئیه امسال پس از آنکه دادگاه عالی پاکستان رد صلاحیت او را اعلام کرد، از مقام خود استعفا داد.

با انتشار اسناد فساد مالی بین‌المللی مشهور به «اوراق پاناما» در سال ۲۰۱۶ میلادی مشخص شد نواز شریف و فرزندانش مالک آپارتمان‌های متعددی در لندن، دو کارخانه بزرگ در عربستان سعودی و همچنین مالک شرکتهای متعددی هستتند که در جزیره ویرجین بریتانیا به ثبت رسیده است.

خانواده شریف با رد این اتهامات، اقدامات اخیر دستگاه قضایی پاکستان را توطئه‌ای علیه خود خوانده‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.