خبر فوری
This content is not available in your region

دولت عراق دستور تعطیلی شبکه کُردی «روداو» را صادر کرد

نظرها
دولت عراق دستور تعطیلی شبکه کُردی «روداو» را صادر کرد
اندازه متن Aa Aa

دفتر رسانه های صوتی و تصویری کمیسیون رسانه ها و ارتباطات دولت عراق دستور تعطیلی شبکه کردی «روداو» را صادر کرد.

در دستور صادره از سوی این کمسیون دلیل تصمیم اتخاذ شده علیه شبکه خبری «روداو» عدم اخذ مجوز فعالیت از این کمیسیون و همچنین پخش برنامه هایی عنوان شده است که «تحریک به خشونت و نفرت می کند» و «صلح و ثبات اجتماعی» را زیر سوال می برد.

بنا به اعلام شبکه «روداو» دستور کمیسیون رسانه ها و ارتباطات دولت عراق به طور رسمی به این شبکه ابلاغ نشده است. این شبکه خبری ضمن «غیرقانونی» تلقی کردن دستور صادر شده علیه این شبکه دولت عراق را مسئول تامین امنیت کارکنان خود دانسته است.

شبکه «روداو» مجوز فعالیت خود را از وزارت فرهنگ دولت خودمختار اقلیم کردستان عراق دریافت کرده است.

دولت عراق به دنبال برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق در روز ۲۵ سپتامبر (سوم مهر) در ابتدا ارتباط هوایی کردستان عراق با خارج از این منطقه را قطع کرد. بغداد سپس در روز ۱۳ اکتبر عملیاتی نظامی برای بازپس گیری استان کرکوک از نیروهای پیشمرگه را آغاز کرد.

بیشتر بخوانید: از همه‌پرسی تا نبرد کرکوک؛ گاهشمار تحولات اقلیم کردستان

حدود یک هفته پس از آغاز این عملیات ارتش عراق توانست آخرین منطقه استان کرکوک را که تحت کنترل نیروهای کرد قرار داشت، تصرف کند.

بیشتر بخوانید: کنترل «آخرین منطقه» کرکوک از اختیار نیروهای کرد خارج شد

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه گذشته بر لزوم «ابطال» نتیجه همه پرسی استقال در اقلیم کردستان عراق تاکید کرده بود. نخست وزیر عراق با این حال روز جمعه از تعلیق ۲۴ ساعته عملیات نظامی در شمال عراق خبر داده بود.

بیشتر بخوانید: حیدر عبادی دستور تعلیق عملیات نظامی در شمال عراق را صادر کرد

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.