وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

بارزانی: انتظار چنین خیانتی را در کرکوک نداشتیم

 نظرها
بارزانی: انتظار چنین خیانتی را در کرکوک نداشتیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مسعود بارزانی، رهبر اقلیم کردستان عراق در نطقی تلویزیونی هدف از برگزاری همه پرسی استقلال را یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای مرتفع کردن مشکلات با بغداد عنوان کرد. آقای بارزانی که ساعتی پیش تر رسما از کناره گیری از قدرت خبر داده بود تنها یاور کردها را کوه های این منطقه دانست و در این آخرین نطقش در مقام رییس اقلیم کردستان عراق بر قاطعیت خود در تصمیمش تاکید کرد.مسعود بارزانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به آندسته از کردهایی که شهر نفت خیز کرکوک را بدون مقاومت تسلیم نیروهای اعزامی بغداد کردند آنها را به خیانتی بزرگ متهم کرد. او اضافه کرد «آنچه در کرکوک اتفاق افتاد، خنجری زهرآلود بر پیکر کردستان و پیشمرگه بود.» آقای بارزانی گفت بر این باور است که حمله به کرکوک به دلیل برگزاری همه پرسی بهانه ای بیش نبوده و دولت بغداد حتی اگر همه پرسی هم برگزار نمی شد حمله به کرکوک را از مدتها قبل برنامه ریزی کرده بود.


مسعود بارزانی تاکید کرد همه پرسی استقلال هرگز از خاطره ها فراموش نخواهد شد.

پیش از این نطق پارلمان اقلیم کردستان با ۷۰ رأی موافق و ۲۳ رأی مخالف، با توزیع اختیارات ریاست این منطقه موافقت کرد.


همزمان برخی از رسانه ها از درگیری بین حامیان بارزانی و نیروهای امنیتی اربیل در محوطه پارلمان و تبادل آتش خبر داده بودند. شاهدان عینی گفته اند برخی خشمگین از تصمیم بارزانی مبنی بر کنار کشیدن از قدرت، به ساختمان پارلمان یورش بردند.