خبر فوری

دادگاه عالی عراق: جدایی هیچ منطقه ای از نظر قانونی امکان پذیر نیست

 نظرها
دادگاه عالی عراق: جدایی هیچ منطقه ای از نظر قانونی امکان پذیر نیست
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادگاه عالی فدرال عراق امکان جدایی مناطق این کشور را منتفی دانست و آنرا مغایر با قانون اساسی اعلام کرد.

ایاس الساموک، سخنگوی دادگاه عالی عراق با انتشار بیانیه ای اعلام کرد این مرجع قضایی در پایان نشست روز دوشنبه حکمی در تفسیر ماده یک قانون اساسی صادر کرد که بر لزوم همبستگی و جدا نشدن هیچیک از اقوام ساکن در عراق تاکید دارد.

به گفته سخنگوی دادگاه عالی فدرال عراق کلیه ماده و بندهای مندرج در قانون اساسی وحدت عراق و حفظ همبستگی در این کشور را مورد تاکید قرار می دهند. وی همچنین تصریح کرد ماده ۱۰۹ قانون اساسی نهاد های مختلف را به حفظ وحدت کشور مکلف کرده است.


حکم دادگاه عالی فدرال تاییدی است بر سخنان ابراهیم جعفری، وزیر امور خارجه عراق که پیشتر وجود هرگونه متنی در قانون اساسی این کشور در خصوص جدایی را نادرست توصیف کرده بود.

این درحالیست که اقیلم کردستان عراق با رد درخواست دولت مرکزی برای ابطال نتایج همه پرسی استقلال این منطقه، جدایی از عراق و تشکیل کشوری مستقل را حق خود دانسته و تنها به تعلیق نتایج همه پرسی برای از سرگیری مذاکرات با بغداد رضایت داده است.

بیشتر بخوانید:
کردستان عراق پیشنهاد تعلیق نتیجه همه‌پرسی استقلال را مطرح کرد

حیدرعبادی پیشنهاد اربیل برای تعلیق نتایج همه‌پرسی استقلال کردستان را رد کرد

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.