وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

شلیک موشک به عربستان از یمن؛ آمریکا خواستار واکنش به ایران شد

 نظرها
شلیک موشک به عربستان از یمن؛ آمریکا خواستار واکنش به ایران شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آمریکا روز سه شنبه ضمن متهم کردن ایران به تامین موشکی که در ماه ژوئیه از سوی شورشیان حوثی به عربستان پرتاب شد، خواستار واکنش سازمان ملل به نقض دو قطعنامه شورای امنیت از سوی تهران شد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا در سازمان ملل می گوید اطلاعات منتشر شده از سوی عربستان نشان می دهد موشکی که در ماه ژوئیه پرتاب شده بود موشک «قائم» ساخت ایران بوده است.

سفیر سازمان ملل تاکید کرد این نوع موشک سلاحی است که پیش از مناقشه در این یمن در این کشور وجود نداشته است. وی افزود موشکی که شامگاه شنبه به سوی ریاض پرتاب شد نیز ممکن است در اصل ایرانی بوده باشد.

سفیر آمریکا در سازمان ملل در ادامه سخنان خود سپاه پاسداران ایران را متهم کرد که با ارسال موشک به یمن دو قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل در مورد ایران و یمن را نقض کرده است.

بیشتر بخوانید: تهدید شبه نظامیان حوثی به هدف قرار دادن فرودگاه های عربستان و امارات

قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران را از تامین، ارسال و فروش سلاح به خارج از این کشور بدون موافقت شورای امنیت منع کرده است. قطعنامه دیگر شورای امنیت در مورد یمن نیز تامین سلاح برای رهبران حوثی های یمن را ممنوع کرده است.

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان نیز روز سه شنبه تامین موشک از سوی ایران برای شورشیان حوثی در یمن را «تهاجم نظامی مستقیم» علیه کشورش قلمداد کرد که به گفته وی می تواند به منزله «اعلام جنگ» تلقی شود.

ایران اتهام دست داشتن در پرتاب موشک از یمن به عربستان را رد کرده است.

بیشتر بخوانید: ایران به اتهام ائتلاف عربی تحت رهبری عربستان پاسخ داد