خبر فوری
This content is not available in your region

وزیر بریتانیایی در آستانه برکناری بخاطر دیدار «شخصی» با مقامات اسرائیلی

نظرها
وزیر بریتانیایی در آستانه برکناری بخاطر دیدار «شخصی» با مقامات اسرائیلی
اندازه متن Aa Aa

پریتی پتل، وزیر توسعه بین المللی بریتانیا بدلیل دیدار محرمانه با مقامات اسرائیل بدون اطلاع وزارت امورخارجه بریتانیا در آستانه برکناری قرار گرفته است.

به گفته یکی از قانونگذاران اپوزیسیون، برکناری خانم پتل، دولت ترزا می، نخست وزیر بریتانیا را با بحران تازه ای روبرو خواهد کرد. این مساله در کنار از دست دادن اکثریت پارلمان در انتخابات ماه ژوئن و استعفای مایکل فالون، وزیر دفاع بریتانیا بدلیل اتهام آزار جنسی، کابینه خانم می را با خطر جدی روبرو خواهد کرد.


خانم پتل از حامیان اصلی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا که در سفر آفریقا بسر می برد روز چهارشنبه بدلیل احتمال برکناری با لغو دیدارهای خود به لندن بازگشت.

با وجود نزدیکی دیدگاه های وزیر توسعه بین المللی بریتانیا با بسیاری از اعضای حزب محافظه کار این کشور، کریسپین بلانت، رئیس سابق کمیته بین المللی مجلس عوام بریتانیا از حزب محافظه کار در پاسخ به اینکه آیا خانم پتل باید از کابینه اخراج شود، به خبرگزاری رویترز گفت که این موضوع باعث ناراحتی ترزا می شده است.


پریتی پتل روز دوشنبه از خانم می، نخست وزیر بریتانیا بابت گزارشهای منتشر شده از دیدار با مقامات اسرائیل از جمله بنیامین نتانیاهو در زمان تعطیلات خود در ماه اوت، بدون اطلاع وزارت امور خارجه، عذرخواهی کرد.

خانم پتل از سوی وزرای کابینه و نمایندگان مجلس این کشور با اتهاماتی نظیر جلب حمایت مالی از سوی ثروتمندان اسرائیلی برای حزب محافظه کار بریتانیا جهت استفاده برای در دست گرفتن رهبری حزب روبروست. این مساله بر خلاف سوگند وزرای دولت بریتانیا در اجتناب از تضاد منافع شخصی و وظایف آنها در کابینه است.

از سوی دیگر نشریه سان، روز چهارشنبه در گزارشی از دیدار خانم پتل دیدار با یووال روتم، مدیر کل وزارت امورخارجه اسرائیل در نیویورک و گیلاد اردان، وزیر امنیت عمومی این کشور در لندن نیز پرده برداشت. این ملاقات نیز بدون اطلاع مقامات وزارت امورخارجه و بر خلاف پروتکل این وزارتخانه صورت گرفته است.

بر اساس پروتکل‌ وزارت امورخارجه، دیدارهای رسمی وزرای دولت بریتانیا با مقامات خارجی باید با اطلاع وزارت امورخارجه صورت گیرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.