خبر فوری

چین با فنآوری تشخیص هویت، شهروندان را بیشتر کنترل می‌کند

 نظرها
چین با فنآوری تشخیص هویت، شهروندان را بیشتر کنترل می‌کند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اگر در حال عبور از خیابان‌ها و معابر شهری در چین باشید، شانس «رصد شدن» خود را بالا برده‌اید چرا که این کشور در پی آن است که با به ره‌گیری از فن‌اوری اطلاعات و هوش مصنوعی بزرگترین شبکه رصد ویدیویی در جهان را تاسیس کند.

در این روش‌ها با در نظر گرفتن فاصله بین نقاط اصلی صورت، چهره فرد قابل ثبت و شناسایی خواهد بود. با اینحال شناسایی چهره تنها هدفی نیست که سیاستمداران چینی دنبال می‌کنند. شناسایی حرکات بدن، تشخیص صدا و تشکیل یک بانک اطلاعاتی از جزییات ظاهری شهروندان از اهدافی است که در این کشور دنبال می‌شود.

مردم چین هنوز در مورد میزان سود و زیان این تکنولوژی‌ها مطمئن نیستند چرا که این قبیل طرح‌ها از سویی حریم خصوصیشان زیر سوال می‌برد و از سوی دیگر می‌تواند حافظ امنیت شخصی و ملیتشان باشد.

این پروژه برای بسیاری یادآور کتاب‌ “۱۹۸۴” اثر داستان‌نویس و روزنامه‌نگار انگلیسی «جرج اورل» است که چند دهه پیش از تحت کنترل درآمدن زندگی و حتی افکار مردم در جهان آینده خبر داده بود: «برادر بزرگ شما را زیر نظر دارد.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.