خبر فوری
This content is not available in your region

رابرت موگابه استعفا داد

نظرها
رابرت موگابه استعفا داد
اندازه متن Aa Aa

رابرت موگابه، رئیس جمهوری زیمبابوه پس از ۳۷ حاکمیت بر این کشور از مقام خود استعفا داد.

نیروهای ارتش زیمبابوه هفته گذشته و پس از اوجگیری تنش‌ها میان آقای موگابه و امرسون منانگاگوا، معاون ریاست جمهوری، با ورود به کاخ ریاست جمهوری کنترل کشور را به دست گرفتند.

تصاویر تلویزیونی نشانگر شادی مخالفان موگابه پس از استعفای وی در خیابان‌های هراره، پایتخت زیمبابوه است.

حزب حاکم زانو پی-اف (اتحاد ملی آفریقایی-جبهه میهن پرستان) پس از ورود ارتش به عرصه سیاسی خواستار استعفای رئیس جمهور از مقام خود شده بود اما آقای موگابه تا روز سه‌شنبه در برابر این تصمیم مقاومت کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رابرت موگابه درهنگام اعلان کناره‌گیری از قدرت گفت که استعفای وی داوطلبانه بوده و به منظور آسان کردن واگذاری قدرت در این کشور انجام شده است.

رابرت موگابه از سال‌های دهه‌ ۸۰ قرن بیستم، یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار مبارزه علیه برتری سفیدپوستان در آفریقا بود. طرفداران وی در سال ۲۰۰۰ میلادی حملات سازمان یافته‌ای را برای اشغال مزارع تحت مالکیت سفیدپوستان به راه انداختند. رابطه زیمبابوه با بسیاری از کشورهای اروپایی از همان زمان تیره شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.